Zónové matrace a ich výhody

Ak sa práve porozhlížíte po novej kvalitný matrac pre vašu posteľ, potom ste v ponuke možno narazili na zónové matrace. Tie sú zložené z viacerých kusov materiálu, vďaka čomu majú unikátne vlastnosti a môžu ponúkať ďaleko lepší telesnú oporu aj vyšší komfort ako matrac z jedného typu materiálu. Nie sú ale rozhodne vhodné pre každého.

Výhody zónových matracov

Zónové matrace sú tvorené niekoľkými zónami o rôzne tvrdosti, ktoré zodpovedajú anatómiu ľudského tela i jeho potrebám. Najobyčajnejšie zónové matrace majú tri zóny, tie najlepšie potom 7 i viac. Mäkké zóny sa nachádzajú v oblasti ramien a lýtok, tvrdé zase okolo pása a v oblasti stehien – teda tam, kde je zaťaženie matraca najväčší. Elastické zóny sú potom pri hlave a chodidiel. Zónovanie pritom ponúka ľudskému tela úplne ideálne oporu aj príjemný komfort, takže sú pohodlné aj zdraviu prospešné.

Ako vybrať zónovú matrac

Zónové matrace sa líšia v počte zón, ktorými disponujú. Škála zvyčajne siaha od troch až po sedem, zohnať ale môžete už aj matrac s deviatimi zónami. Väčší počet zón pritom znamená vyšší komfort (avšak zvyčajne aj vyššiu cenu).

Pre koho sú zónové matrace vhodné

Zónové matrace najviac ocenia tí dospelí, ktorí radi spia na boku. Práve v tejto polohe totiž zóny v matraci pocítite a uvítate najviac. Rovnako tak sú ale perfektné pre všetky, ktoré trápia ortopedické ťažkosti a bolesti najrôznejších častí tela. Ocenia je ale iste aj každý iný majiteľ, ktorý pri každodennom spaní jednoznačne spozná ich kvality.

Pre každého napriek tomu vhodné nie sú. Zónové matrace totiž nie sú doporučované u detí, pretože ich výška býva rôzna a zóny v matraci by nemuseli zodpovedať ich fyzickým potrebám.

Z čoho sú vyrobené zónové matrace

K zónovania sa používajú najmä latexové matrace, ktoré sú pružné a patrí k mäkším typom matracov. Zohnať môžete ale aj penové zónové matrace.