Teraristika se stává stále častějším hobby. Jaké jsou zásady?

Chov exotických plazov láka stále viac milovníkov zvierat. Exotickí jašteri, hady alebo korytnačky sa stávajú netradičnými, ale prekvapivo obľúbenými domácimi miláčikmi. Ich chov má však svoje pravidlá a často nie je jednoduchý.

Bez informácií to nejde

Prvým krokom pri zriaďovaní terária je samozrejme získať dostatok informácií. Mnoho druhov plazov má veľmi špecifické nároky na potravu či životné prostredie. Zabudnúť nesmiete ani na zmeny v priebehu života. Mnoho druhov plazov sa vyznačuje dlhovekosťou a stálym telesným rastom. Malá korytnačka, ktorej stačí malé terárium na skrini, môže za niekoľko rokov narásť na veľkosť niekoľkých desiatok centimetrov a stať sa ťažko riešiteľným problémom.

Každý živočích potrebuje svoje prirodzené prostredie. Na to musíte myslieť pri zariaďovaní terária. Tropickým druhom musíte v teráriu zaistiť správnu teplotu aj vlhkosť, púštnym zase dostatok svetla. Do terária patria aj rastliny, ktoré môžu tiež vyžadovať zvláštnu starostlivosť.

Aké zviera vybrať?

Aké zviera na začiatok? To je veľmi ťažká otázka. Veľa záleží na chovateľských schopnostiach a možnostiach. Medzi druhmi vhodnými pre začiatočníkov sa často objavuje agama fúzatá. Patrí medzi nemnoho jašterov, ktorí nemajú problémy zvyknúť si na ľudský kontakt a nároky na životné prostredie nie sú nijako extrémne. Napriek tomu treba počítať s tým, že agamy majú rady priestor a ako väčšina plazov potrebujú dostatok svetla a tepla. Jedálniček si rady spestrujú cvrčky alebo sarančatami a sú to tiež veľmi zvedavé zvieratá. Pokiaľ nedávate pozor, môžu sa Vám veľmi ľahko stratiť.

Nepodceňujte náklady na chov

Chov každého zvieraťa je spojený s určitými nákladmi. Obzvlášť v prípade plazov je dobré si vopred ujasniť, koľko stojí krmivo, údržba terária a tiež prípadná zdravotnícka starostlivosť. Niektoré náklady pritom nemusia byť hneď viditeľné. Napríklad každodenné vykurovanie veľkého terária sa do domácich financií pravdepodobne značne premietne.