Zónové matrace a jejich výhody

Ak sa práve poobzeráte po novom kvalitnom matraci pre vašu posteľ, potom ste v ponuke možno narazili na zónové matrace. Tie sú zložené z viacerých kusov materiálu, vďaka čomu majú unikátne vlastnosti a môžu ponúkať ďaleko lepšiu telesnú oporu aj vyšší komfort ako matrac z jedného typu materiálu. Nie sú ale rozhodne vhodné pre každého.

Výhody zónových matracov

Zónové matrace sú tvorené niekoľkými zónami s rôznou tvrdosťou, ktoré zodpovedajú anatómii ľudského tela i jeho potrebám. Najobyčajnejšie zónové matrace majú tri zóny, tie najlepšie 7 a viac. Mäkké zóny sa nachádzajú v oblasti ramien a lýtok, tvrdé zase okolo pása av oblasti stehien – teda tam, kde je zaťaženie matraca najväčšie. Elastické zóny sú potom pri hlave a chodidlách. Zónovanie pritom ponúka ľudskému telu úplne ideálnu oporu aj príjemný komfort, takže sú pohodlné aj zdraviu prospešné.

Ako vybrať zónový matrac

Zónové matrace sa líšia v počte zón, ktorými disponujú. Škála obvykle siaha od troch až po sedem, zohnať ale môžete už aj matrac s deviatimi zónami. Väčší počet zón pritom znamená vyšší komfort (avšak obvykle aj vyššiu cenu).

Pre koho sú zónové matrace vhodné

Zónové matrace najviac ocenia tí dospelí, ktorí radi spia na boku. Práve v tejto polohe totiž zóny v matraci pocítite a uvítate najviac. Rovnako sú ale perfektné pre všetkých, ktorých trápia ortopedické ťažkosti a bolesti najrôznejších častí tela. Ocení ich ale iste aj každý iný majiteľ, ktorý pri každodennom spaní jednoznačne spozná ich kvality.

Pre každého napriek tomu vhodné nie sú. Zónové matrace totiž nie sú odporúčané u detí, pretože ich výška býva rôzna a zóny v matraci by nemuseli zodpovedať ich fyzickým potrebám.

Z čoho sú vyrobené zónové matrace

Na zónovanie sa používajú najmä latexové matrace, ktoré sú pružné a patria k mäkším typom matracov. Zohnať môžete ale aj penové zónové matrace.