Na čo sa pozerať, vyberáme ak matrac?

Je ráno a vás opäť bolí chrbát či sa cítite nevyspaný po prebdenej noci? Ak tomu tak skutočne je, je načase vybrať nový matrac, ktorá sa stane ďaleko kvalitnejšie a lepšie oporou pre váš chrbát. Nie nadarmo sa hovorí, že práve matrac má obrovský vplyv na kvalitu nášho spánku. A keďže touto činnosťou trávime až tretinu svojho života, je načase zaobstarať si takú, ktorá bude vyhovovať po všetkých stránkach. Otázkou je, ako takú matrac vôbec vybrať? Rozmer je samozrejmosťou, záleží na posteli, ale zvyčajne sa vyberá rozmer matraca 90 × 200 alebo 80 × 200.

Má matrac odnímateľný poťah?

Čo by vás pri výbere kvalitné matrace malo zaujímať, tak poťah – je odnímateľný alebo nie? Ak sa chcete vyvarovať tomu, že budete matrac kupovať päťkrát do piatich rokov, musíte ju udržiavať a s odnímateľným poťahom sa o matrac stará ďaleko lepšie. Z odnímateľného poťahu sa hravo dostanú preč všetky roztoče a ďalšie škodcami, ktorí sa vo vašej lôžku hromadia.

Odnímateľný poťah rozhodne nie je niečím, čo preferovať iba u detské matrace. Aj dospelí túto drobnú vychytávku, ktorú nejeden model oplýva, ocenia.

Informujte sa o záruke

Čo je tiež kľúčové pri výbere matraca, je jej záruka. V Českej republike je zo zákona stanovená záručná doba na dva roky. Na matrace väčšinou dodávatelia aj výrobcovia dávajú záruku vyššej. V ideálnom prípade si nájdite takú, ktorej záruka sa nerovná „iba“ dvadsaťštyri mesiacom „. Čím vyššia bude, tým lepšie.

Trefou do čierneho sú matrace, ktoré majú záruku proti preležaniu. Týchto dodávateľov opory chrbta stále rastie a vám to dáva do ruky pomyselnej eso, ktoré stačí vytiahnuť kedykoľvek, kedy sa vám zdá, že sa buduje jamku.

Na tvrdosti záleží

Aby ste sa dobre vyspali, je dôležité zistiť, ako tvrdý matrac potrebujete. Ideálne tvrdosť sa väčšinou odráža od toho, v akej polohe spíte. Zatiaľ čo ľudia spiace na boku vyžadujú mäkšie matrac, jedinci spiace na chrbte zase tvrdšie.