Zdravé stravovanie – čo si ľudia myslia a nie je pravda

Zdravé stravovanie je aktuálne veľmi riešené tému, nad ktorým sa hocikto pozastavuje. V poslednej dobe sa do zdravého stravovania púšťa čoraz viac ľudí. Je to možno preto, že je tu toľko lákadiel nezdravého stravovania, že majú pocit viny, aj keď si do fastfoodov zašli už pred nejakou dobou. Niektorí chcú schudnúť, iní majú zdravotné problémy, ktoré sú s nezdravým stravovaním spojené, teda nemôžu robiť nič iné, než skutočne začítať jesť zdravo.

Okolo zdravého stravovania ale koluje rad mýtov a povestí, ktoré je nutné spomenúť a povedať si, že to nie je pravda. Vďaka tomu, že sa ich ľudia držia, tak telu neprospievajú tak, ako si myslia a ako by mohli. V poslednej dobe sa rieši hlavne nasledujúce mýty, preto si ich poďme vyvrátiť a povedať si, čo je vlastne pravda a prečo.

• Po šiestej hodine večernej už sa neje

Mnoho ľudí má doslova vžité pod kožu, že po šiestej hodine večer už sa skrátka neje. Je to ale lož – v súčasnej dobe by sme mali dbať na to, aby sme jedli po troch, štyroch hodinách, ako to udávajú pravidlá zdravého stravovania. Hodinové rozpätie si každý volí sám podľa toho, ako mu to skutočne vyhovuje. Najčastejšie sa ľudia skláňajú k tej štvorhodinovej variante. Ak vám jedlo – teda väčšinou už večera – vyjde podľa štvorhodinového rozpätie medzi jedlami na siedmu alebo ôsmou hodinou, v poriadku. Jedzte tak, ako si to spočítate.

U posledného jedla dňa neplatí mýtus, ktorý hovorí, že po šiestej hodine večernej sa neje, ale že sa posledné jedlo jej minimálne dve hodiny predtým, než ideme spať.

• Môžem jesť len superpotraviny a schudnem

Ďalšie mýtus koluje okolo superpotravín. Do tejto skupiny patrí rozhodne chia semienka alebo napríklad plody goji. V súčasnej dobe sa však bohužiaľ stretneme s ľuďmi, ktorí si naivne myslia, že superpotraviny im plnohodnotne stačí k životu. Neje teda nič iné, než len semienka a plody kustovnice čínskej. To je však zase lož – superpotraviny vám pomôžu schudnúť len vtedy, ak jete tak, ako máte, teda ak dodržiavate pravidlá zdravého stravovania. Tak to funguje aj s ďalšími pomocníkmi na chudnutie – pomáhajú chudnúť rýchlejšie, ale len vtedy, ak vidí snahu, ak vidí, že jete správne.