Zaujímavosti o citrusoch. Prečo sú tak zdravé?

V súčasnej dobe je veľmi dôležité posilňovať imunitný systém človeka. Pokiaľ nie je imunitný systém dostatočne pevný a silný, hravo ho napadnú vírusy a baktérie, ktoré môžu človeka dostať na niekoľko dní na lôžko. Ak nemáte pocit, že je váš imunitný systém silný ako hradba, mali by ste zaradiť do svojho jedálnička citrusy, ktoré sú obrovským zdrojom vitamínu C. Práve citrusy vám môžu pomôcť pri spevňovaní imunitného systému.

V súvislosti s citróny si však poďme prezradiť, prečo sú aj lekári často odporúčané a prečo je práve toto ovocie tak zdravé. U nás dlhé roky neboli citrusy k dostaniu, predsa len sa jedná o ovocie pochádzajúce z tropickej alebo subtropickej juhovýchodnej Ázie. Dnes sa však našťastie pestujú aj u nás v domácich podmienkach a v mnohých domácnostiam sa im naozaj darí.

Prezraďme si však to, prečo sú citrusy tak zdravé a odhalí to, čo o nich mnohí ľudia doteraz nevie.

Prečo sú citrusy tak zdravé

Citrusy sú významným zdrojom vitamínu C, ako už bolo uvedené vyššie. A práve vitamín C je veľmi dôležitý prečo ľudské telo. Je to zároveň veľmi silný antioxidant, ktorý ochraňuje tkaniva a tiež pomáha hojiť rany či podporuje vstrebávanie železa z potravy. Je veľkým pomocníkom pri nachladnutí.

Citrusy sú okrem iného bohaté aj na minerálne látky, ako je vápnik alebo horčík či železo. Vďaka obsiahnutým látkam sú zároveň prevenciou onkologických ochorení alebo ochorenia srdca či ciev.

Aj citrusy majú svoje riziká

Aj keď sa citrusy javí ako niečo úplne skvelého, aj citrusy majú svoje nevýhody či rizika. Napríklad nie sú práve dobré na zuby. To napokon nič s veľkým množstvom vitamínu C. Zvyšujú riziko vzniku zubného kazu, tiež sú často dôvodom veľkého zažltnutie zubov. Pozor by si človek mal dať hlavne na grep, ktorý sa často konzumuje vo chvíli, keď chce človek schudnúť. Nemal by sa jesť v prípade, že človek užíva nejaké lieky. To totiž môže viesť k nežiaducim účinkom a k negatívnemu ovplyvneniu metabolizmu.