Návaly tepla a ich príčiny. Nemusí to byť len menopauza

Návaly tepla sú častým problémom hlavne žien po štyridsiatke, po päťdesiatke. Dôvodom toho je fakt, že sa nachádza vo veku, kedy prichádza do ženského života nepríjemná a tiež nechcená menopauza. Zatiaľ čo niektoré ženy menopauzu úplne nepociťujú, iné ju vnímajú naozaj intenzívne a želajú si, aby čo najskôr skončila. Je však pravdou, že návaly horúčavy sú len jednou príčinou dostavujúce sa menopauzy. Môže to byť však symptóm aj niečoho iného, ​​ak sa návaly horúčavy dostavili bez ďalších typických príznakov spomínané menopauzy.

Ak nemáte ďalšie príznaky, ktoré by poukazovali na menopauzu, alebo ak sa nenachádzate vo veku, kedy by vás menopauza mala sužovať, problém je asi niekde inde. Kde?

Užívate lieky na predpis?

Návaly tepla, ktoré vás aktuálne sužujú, môžu byť tiež vedľajším účinkom liekov na predpis. Ide o typický vedľajší účinok predovšetkým liekov proti bolesti, tiež na osteoporózu, na depresiu alebo na úzkosť. Niekedy je to tiež vedľajší účinok pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.

Možno ste tehotná

Návaly tepla sú typickým príznakom tehotenstva. Pokiaľ je teda pociťujete, nie je na škodu si urobiť tehotenský test. Návaly tepla ženy pociťujú predovšetkým v prvom alebo druhom trimestri, a to kvôli hormonálnym zmenám v organizme. Je však potrebné konštatovať, že niektoré ženy sa s týmito problémami trápia aj po pôrode.

Dôvodom môže byť stres

Ak pociťujete návaly horúčavy, môže to byť tiež spôsobené stresom. Návaly tepla sú skrátka reakciou na stres alebo na úzkosť, predsa len sa v človeku odohráva akási hormonálna búrka, ktorá spomínané návaly horúčavy môže rýchlo vyvolať.

Na vine môžu byť problémy so srdcom

Vlny horúčavy, ktoré pociťujete, však môžu byť symptómom i ďaleko vážnejších problémov, a to napríklad problémov so srdcom. Je preto dobré zamieriť k lekárovi, ktorý vám prezradí, čo je toho dôvodom.