Vyskúšajte živú stravu, ktorá vám vylepší zdravie

Chcete pocítiť príval energie, detoxikovať svoje telo? Staňte sa vitariáni. Čo to znamená? Zo svojej stravy vylúčite všetky tepelne upravované potraviny. V súčasnosti je vitariánstva, známe tiež pod pojmom raw strava alebo živá strava veľmi obľúbené. Aký je jeho prínos? Niekomu napríklad môže pomôcť pri zdravotných problémoch. Aké opatrenia jeho dodržiavanie obnáša v praxi?

Enzýmy môžete aktivovať

Slovom živá strava rozumieme potraviny, ktoré si dokázali uchovať život vďaka obsahu aktívnych enzýmov. Môžeme tak pod pojmom živá strava rozumieť napríklad čerstvé dozreté jablko, ale aj naklíčenú pšenicu. Medzi surovou a živú stravou je teda rozdiel, pretože všetky surové potraviny neobsahujú zároveň enzýmy. Záleží tiež na každom stravníkovi, či chce do stravy pridávať napríklad surové mlieko, alebo či chce vychádzať predovšetkým z rastlinných produktov. Klasické vitariánstva totiž vsádza na rastlinnú stravu plnú enzýmov. Existujú aj rôzne potraviny, pri ktorých môžete aktivitu enzýmov prebudiť. Napríklad sušené strukoviny ako šošovica alebo fazuľa sa za normálnych okolností do živej stravy nepočítajú. Pokiaľ je ale namočíte do studenej vody na dlhšiu dobu, potom v nich aktivujete enzýmy a stanú sa živými.

Vyhnete sa chemicky upraveným potravinám

Jednoznačne však platí, že žiadna potravina v kategórii živá strava by nemala prejsť tepelnou úpravou pri teplote nad 42 ° C. V podstate je teda povolené len sušenia, a to len za predpokladu, že pôjde o prirodzené sušenie na vzduchu, nie v sušičkách za použitia vysokých teplôt. Potraviny môžete upravovať mechanicky, teda krájať, sekať, mixovať, mlieť, strúhať. Aké sú výhody tejto stravy? Dostávate do seba len prirodzené potraviny bez akýchkoľvek chemických úprav. Tým, že sa vyhnete tepelným úpravám, docielite toho, že si zachovávajú maximálny obsah vitamínov. Odbúrate všetky látky, ktoré zaťažujú ľudské telo. Prírodným spôsobom sa tak detoxikujete. Môže vám to pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch, ale treba povedať, že každý nezvládne prechod na jedálniček založený na tomto druhu potravín.