Všadeprítomné toxíny: spasí nás ich eliminácia?

Slovo toxický je dnes skloňované vo všetkých pádoch, a to predovšetkým v súvislosti so stravou. Každý sa snaží zbaviť alebo neutralizovať nežiaduce látky v okolí a organizme. Poďme sa pozrieť na to, čo to ten detox organizmu vlastne je a či je taký všespásny, ako sa všade hovorí.

Ako na najlepšiu detoxikáciu organizmu

V pravidelných intervaloch, podľa toho, v akej časti roka sa práve nachádzame, na nás vyskakujú reklamy na detox organizmu. Raz pomocou rôznych doplnkov stravy alebo špeciálnych prípravkov, inokedy nekonečným pôstom, existujú dokonca aj prístupy detoxu organizmu pomocou rôznych šamanských techník.

Medzi najobľúbenejšie detoxy patrí očista organizmu pomocou ovocných štiav, samozrejme doplnené o výživové prípravky danej značky. Bohužiaľ je to celé nezmysel. Naše telo sa vie prirodzene detoxikovať samo. Máme prirodzený dokonalý detoxikačný systém tvorený lymfatickým systémom, pečeňou, tráviacim traktom, pľúcami a obličkami.

Základom všetkého je správne stravovanie

Nepomôže vám, ak nebudete jesť nič. Naopak. Naše telo potrebuje to správne palivo na zdravé fungovanie. Základom všetkého je vyvážený pomer primárnych živín – bielkovín, sacharidov a tukov. Zvoľte zdraviu prospešné tuky v kombinácii s kvalitným zdrojom bielkovín a vždy doplnené o komplexné sacharidy.

Ďalším stavebným kameňom je vláknina – teda ovocie a zelenina, ktoré vám dodajú navyše vitamíny a minerály. Samozrejme nezabúdajte na pitný režim, pite najmä vodu alebo bylinkové čaje. Na tie sa mnoho detoxov tiež spolieha, pretože organizmu prospievajú, z hľadiska trávenia najmä feniklový alebo mätový čaj.

Zamerajte sa teda najmä na stravu a až potom na ďalšie okolité vplyvy, ako je čistota ovzdušia, prítomnosť modrého svetla vo večerných hodinách a dlhé sedenie cez deň, teda nedostatok prirodzeného pohybu.