Montované garáže prinášajú nesporné výhody. Ešte než si ale objednáte garáž na kľúč, mali by ste si dobre rozmyslieť, kam garáž umiestnite a ako do nej budete autom jazdiť. Nájazd do garáže niekedy nie je taký jednoduchý ako vydláždenie niekoľkých metrov od brány kvratom, niektoré pozemky sú natoľko atypické, že je nutné riešiť problém inak.
Akú vybrať dlažbu?
Najprv sa zamyslite nad tým, čím vjazd vydláždite. Dláždenie nebude plniť len estetickú funkciu, ale predovšetkým by malo byť pohodlné a dostatočne odolné. Najbežnejšie je použitie zámkovej dlažby, ktorá je pomerne lacná, má vysokú nosnosť a pokiaľ ste len trochu šikovní, zvládnete ju položiť aj sami. Ďalším variantom je vonkajšia keramická dlažba, ktorá je taktiež dostatočne odolná a mrazuvzdorná.
Pokiaľ vám ide predovšetkým o funkčnosť, zvážte betónový nájazd. Bude prakticky bezúdržbový, odolný voči poškodeniu a chemikáliám a pokládka je veľmi jednoduchá. Naopak z estetického hľadiska vyniká zatrávňovacia dlažba, ktorá pri správnej starostlivosti dokonale splynie sokolím a nebude pozemok narušovať betónovým pruhom. Hodí sa predovšetkým na chatu alebo k starším stavbám.
Pravidlá pre stavbu vjazdu
Minimálna šírka nájazdovej cesty by mala byť rovnaká ako šírka brány garáže, záleží ale samozrejme na vašich preferenciách (a vodičských skúsenostiach). Najideálnejšie je stavať cestu vpriamke od brány, nie vždy to ale terén a dispozícia dovolí. Maximálny sklon nájazdu by mal byť 25°, pričom sa počíta aj späťmetrovou vyrovnávacou plochou pred vjazdom na verejnú komunikáciu. Pokiaľ je to len trochu možné, snažte sa ho dodržať.
O niečo horšia situácia nastáva, ak je garáž umiestnená pod úrovňou verejnej komunikácie a príjazdová cesta sa zvažuje smerom k nej. Tu treba myslieť na naozaj dobré odvodnenie, inak sa tu bude pri každom daždi hromadiť voda, ktorá by mohla garáž poškodiť alebo ju dokonca zakúriť. Základom je vybudovanie odvodňovacieho žliabku, ktorý pripojíte k odvodu odpadových vôd zdomu.