Citrónová kôra do umývačky riadu: poznáte tento trik?

Do umývačky riadu každý deň dávame špinavý riad, v ktorom sa objavujú kúsky potravín. Aj pri pravidelnom čistení filtra umývačky sa tak môže stať, že časom ucítite nepríjemný zápach z umývačky. Môžete používať rôzne špeciálne prípravky do umývačky, ktoré si s problémom určite poradia veľmi dobre. Ako prvú pomoc môžete ale použiť niečo, čo by ste aj tak pravdepodobne vyhodili. A to je vylisovaný citrón.

Použitie umývačky

Mnoho ľudí už došlo na to, že umývačka riadu nie je určená iba na umývanie riadu. Pokiaľ nepoužijete čistiace prípravky, môžete umývačku použiť aj na zaváranie pohárov s potravinami alebo umývanie najrôznejších odolných škvŕn. Avšak o umývačku sa treba pravidelne starať. Pravidelne ju čistite – a to nielen filter ale aj celý vnútorný priestor umývačky.

Čistota a svieža vôňa

Do umývačky riadu môžete k špinavému riadu vložiť koliesko citróna alebo pokojne šupku, ktorá zostane po vytlačení citróna. Nielenže bude riad krásne voňať po citróne, bude tiež žiarivo čistý. Odstrániť môžete aj veľmi odolné škvrny, ktoré sa nachádzajú napríklad na plastových doskách. Tento trik sa týka nielen citrónov, ale všetkých citrusov, ktoré obsahujú kyselinu citrónovú (limetky, pomaranče, grapefruity). Pokiaľ je kyselina citrónová už obsiahnutá vo vašom čistiacom prostriedku, trocha navyše neuškodí.

Sila kyseliny citrónovej

Kyselina citrónová je veľmi silná. Vydá za najrôznejšie ekologické čistiace prostriedky. Skvele rozpúšťa mydlovú penu, odstraňuje usadeniny tvrdej vody, leští a dezinfikuje. Má tiež antibakteriálne účinky, takže vám pomáha zbaviť sa baktérií a kontrolovať množstvo vodného kameňa, ktorý sa hromadí v umývačkách, ale aj práčkach a ďalších spotrebičoch, ktoré využívajú vodu. Má tiež odmasťovacie účinky, takže si poradí aj s veľmi mastným riadom. Stačí pridať kúsok citróna k pravidelnému umývaciemu cyklu.