Ako čistiť papierové, vinylové a vliesové tapety?

Každý poznáš si pre svoj interiér praje reprezentatívne tapety, ktoré dokonale podčiarknu štýl interiéru a zaistia krásny vzhľad stien, ktorý nie je nutné každý rok natierať a opravovať. Ako sa ale starať o čistení jednotlivých druhov tapiet?

Materiály sú rôzne, odolnosť tiež

Samolepiace fototapety sú designovým hitom posledných rokov. Ich aplikácia je jednoduchá a vydrží po mnoho rokov v nezmenenej podobe. Na vašej stene sa tak môže vyskytnúť napríklad 3D fototapety, alebo fototapety zobrazujúce hory alebo zvieratá. Na údržbu je nutné si uvedomiť, z akého materiálu je jednotlivý produkt vyrobený. Ich vlastnosti a odolnosť sa totiž môžu líšiť. Všetko je vždy uvedené na štítku od výrobcu.

Vinylové tapety vydržia veľa

Povrch vinylových tapiet je odolný voči mechanickému poškodeniu. Zároveň vinyl vykazuje aj vysokú odolnosť proti vlhkosti a môžete ho kedykoľvek utrieť handričkou alebo hubkou umývacím prostriedkom. Použiť môžete aj mäkkú kefku.

Vliesové tapety sú odolné

Vlies ako materiál sa tiež dobre osvedčuje aj pri čistení. Znečistený kúsok je vhodné pomocou tupovania vysušiť, a to od kraja do stredu škvrny. Vlies znesie roztok saponátu. Môžete použiť aj kresliarsku gumu. Tento materiál by ste nemali príliš premokrovať, došlo by totiž k narušeniu farebnej stálosti aj štruktúry tapety.

Ako čistiť papierové tapety

Papierové tapety sú vo všeobecnosti najmenej odolné. Všeobecne znášajú vodu iba v prípade ich aplikácie na steny, neskôr už nie. Keď sa stane, že sa papierová tapeta postrieka tekutinou, mali by sme ju vytupovať, namiesto utierania handričkou alebo špongiou. Hodiť sa môže aj kresliarska guma, vymaže malé škvrny.

Tieto všeobecné odporúčania sú ešte špecifikované priamo výrobcami tapiet. Nemusíte si tak lámať hlavu s tým, akým spôsobom vlastne tapety čistiť. Väčšinou sa stačí riadiť odporúčaním od výrobcu. Existuje niekoľko základných odporúčaní. Poradia vám aj predajcovia tapiet.