Ako sa starať o tapety a fototapety?

Tapety aj fototapety sú skvelou voľbou pre steny vinteriéra. Odpadá nutnosť neustáleho maľovania, priestor je moderný a reprezentatívny. Ako sa ale o tapety a fototapety správne starať?

Bežné znečistenie je na dennom poriadku

Keď si zaobstaráme fototapety za stenu, musíme počítať s tým, že bude potrebné poznať základné zásady pre ich údržbu. Samolepiace fototapety síce zaistia krásnu domácnosť, ale nevedia sa postarať o to, či my, naše deti alebo návšteva nikdy vživote nič nevylejeme alebo neznečistíme. Bežne sa tapety stretávajú s nečistotami, mastnými škvrnami, prachom, ale aj sčiastočkami plesne a patogénmi. Ako ich ošetriť?

Umývateľnosť napovie správnu údržbu

Väčšinou majú tapety na sebe symboly, v ktorých sa dozvedáme viac o ich údržbe. Týmto spôsobom budeme dobre vedieť, ako vlastne pri čistení postupovať. Stretneme sa so štyrmi typmi tapiet.

I. typ tapety: Tieto tapety sú odolné voči vlhkosti iba v čase svojho lepenia a inštalácie na steny. Pokiaľ na nich priľne lepidlo, môžeme ho ľahko zotrieť vlhkou hubkou. Neskôr už ale vodeodolné nie sú a je nutné ich čistiť opatrne.
II. typ tapety: Umývateľné tapety, ktoré je možné jemne omývať hubkou.
III. typ tapety: Vysoko umývateľné tapety, ktoré môžete omývať aj slabým roztokom s mydlovým prostriedkom. Väčšinu znečistenia tak ľahko odstránite.
IV. typ tapety: Vysoko odolná tapeta, ktorú môžeme čistiť aj mechanicky za použitia čistiaceho prostriedku a saponátu.
Podľa údajov na každej tapete sa následne riadi údržba jednotlivých tapiet.

Správna voľba tapety je základ

Z informácií vyššie vyplýva aj to, aké tapety by sme mali voliť pre svoje priestory. Tapety s najväčšou odolnosťou sa budú skvele hodiť do priestorov s vysokou záťažou, ako sú napríklad kuchyne, jedálne, alebo obývacie izby. Naopak do spálne postačia tapety s nižšou odolnosťou.

Čistenie tapiet závisí od ich odolnosti. Nájdete ju na štítku výrobku.