Búrka a váš maznáčik: ako ho odnaučiť báť sa

Búrky sú častou príčinou toho, že vaše psy začnú pobehovať po dome ako šialení a štekajú. Iní si radšej zalezú a kňučia ticho pod stolom alebo v nejakej inej skrýši. Akýkoľvek takýto prejav je prejavom strachu z búrky. Na nás, psích majiteľoch, je, aby sme im toto obdobie uľahčili. Búrka je totiž zmesou zvukových aj svetelných efektov. Keď k tomu navyše pridáme zmenu tlaku, na ktorú sú niektorí psi citliví, získame tak celú zmes nepríjemných prejavov. Niet divu, že sa veľa psov búrok bojí.

Upokojte svojho psa

Už keď sa búrka blíži, môžete zaviesť určité opatrenia. Napríklad svojho psa môžete upokojiť. Existujú špeciálne zvuky, ktoré pôsobia na psa relaxačne a ktoré môžete nájsť na internete. Veľa majiteľov na nich prisahá! Rovnako má veľa priaznivcov CBD pre psov. Ide o prípravok vyrobený z konope, ktorý však nemá psychotropné účinky („nezídete sa“ po ňom). Má však účinky relaxačné a tiež množstvo ďalších priaznivých účinkov, ktorými sa konope môže pochváliť. To všetko bez rizika vzniku závislosti.

Buďte mu nablízku – alebo nie!

Každý pes je iný. Zatiaľ čo niektorý bude svoj strach radšej tráviť v ústraní, iný sa k vám pritisne a bude vyžadovať vašu blízkosť. Rešpektujte povahu vášho psa. Pokiaľ sa chce schovať, nenúťte mu svoju prítomnosť za každú cenu. Pokiaľ za vami naopak príde, hlaďte ho a hovorte k nemu tichým, pokojným hlasom

Zvykajte psa od šteňaťa

Pokiaľ sa chcete tohto problému zbaviť, niektorí chovatelia navrhujú zvykať šteňa na búrku už od útleho veku. To znamená púšťať zvieraťu zvuky búrky. Tak na nich bude vraj zvyknuté a je pravdepodobné, že sa bude menej báť. Pokiaľ sa ale pes bojí skôr svetelných efektov sprevádzajúcich búrku (hromy, blesky), potom búrku prečkajte v miestnosti bez okien. Niekedy môže byť prospešné aj prehlušiť zvuky búrky – pustite si hudbu alebo film.