V akých prírodných zdrojoch nájdeme vitamín C?

Každý človek si teraz kladie za cieľ jednu vec, a síce posilniť svoj imunitný systém. Je naozaj veľmi dôležité, aby sme sa snažili o posilnenie imunitného systému, pretože len ten nás môže chrániť pred vpádom vírusov a baktérií. Je však veľká škoda, že väčšina ľudí žije v domnienke, že vitamín C sa nachádza len v citrusoch. Lenže to tak ani zďaleka nie je. Vitamín C sa naozaj nenachádza len v citrusových plodoch, ale nájdeme ho aj v iných prírodných zdrojoch.

Rakytník je obrovským zdrojom vitamínu C

V súčasnej dobe rozoznávame dva druhy vitamínu C, a síce prírodný vitamín C a umelý vitamín C. Umelým znamenajú rôzne tabletky alebo prášky čiže doplnky stravy. Prírodnými zdrojmi myslíme potraviny, ktoré v sebe množstvo potrebného vitamínu na imunitu obsahujú od prírody. Týmto prirodzeným zdrojom sú napríklad spomínané citrusy.

Ovšem oveľa väčším zdrojom vitamínu C je rakytník rešetliakový, v ktorom sa podľa odborníkov ukrýva až trikrát viac vitamínu C než v niekoľkokrát spomínaných citrusoch. Okrem vitamínu C obsahuje aj vitamíny iných skupín a hromadu antioxidantov.

Aj šípky posilňujú imunitu

K ďalším prírodným zdrojom posilňujúcich imunitu vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínu C patrí aj šípky, ktoré veľmi často zbierame na prechádzkach v lese. Okrem spomínaného vitamínu na imunitu obsahujú aj vitamíny skupiny B a ďalej vitamín K.

Nezabúdajme na ríbezle

Aj keď si možno hovoríte, že rakytník je v zozname prírodných zdrojov vitamínu C na prvom mieste, nemali by ste zabúdať na ríbezle. Ríbezle patrí k najviac pestovaným bobuľovým plodom a je to skvelý zdroj vitamínu C, či už hovoríme o čiernom, červenom alebo bielom ríbezlí. Všetky sú skvelou voľbou a rozhodne všetky by mali byť súčasťou nášho jedálnička.

Okrem vitamínu C nájdeme v ríbezlí tiež rôzne nenasýtené mastné kyseliny, ďalej potom pektín a nakoniec aj triesloviny.