Účinné tipy a rady, ako sa zbaviť plesní. Zatočte s nevítaným hosťom

S príchodom chladnejších ročných období a príchodom vykurovacej sezóny sa nám v domácnostiach začalo hromadiť vlhko. Najmä v bytoch sa s vlhkom stretávame najviac. Zvyšujúce sa vlhko však vedie k výskytu nepríjemného spoločníka v podobe plesní. Ide nielen o nevítaného hosťa, ale aj o zdravotne škodlivú návštevu, s ktorou treba čo najskôr zatočiť. Bohužiaľ, boj s plesňami nie je šprint, ale skôr beh na dlhú trať.

Plesne sú veľmi nebezpečné. Väčšinou prichádzajú po krôčikoch a pravidelne sa objavujú v domácnosti, aj keď už sme dávno mysleli, že sme s nimi zatočili. Dôvodom, prečo sa neustále vracia do domu je predovšetkým to, že s nimi zatočíme iba povrchovo. Bojovať sa s nimi musí ale do hĺbky.

Nebojte sa otvárať okná

Spôsobov, ako bojovať s plesňami alebo ako tomuto nevítanému hosťovi predchádzať, je mnoho. Patrí k nim aj pravidelné vetranie. Mnoho ľudí si myslí, že vetrať v zime je zakázané, že to vedie iba k veľkým tepelným stratám. Lenže pravdou je, že vďaka vetraniu dôjde k výmene vzduchu a preschnutiu miestnosti. Zníži sa tým pádom vlhkosť a plesniam (rovnako ako roztočom) sa môže predísť.

Všeobecne platí, že v miestnostiach, kde sa dlhodobo vyskytuje vlhkosť vo vyšších hodnotách, by sa malo vetrať častejšie. Počas chladných mesiacov aspoň päť, desať minút denne. Ráno sa nebráňte chvíľkovému otvoreniu okien dokorán.

Zabráňte roseniu okien

Miestom, kde sa plesne vyskytujú najviac, sú okná. Práve tu dochádza k veľkému roseniu čiže k vzniku vlhkého prostredia, ktoré plesne milujú. Ak chcete predchádzať plesniam, musíte predísť roseniu okien. Snažte sa teda prísť na miesta, kde sa rosa drží najviac. A tu zdroje rosenia obmedzte na minimum.

Za rosením väčšinou stojí narušenie tepelných pomerov v domácnosti alebo vysoká vlhkosť v interiéri. Pozor si dajte na plesne hlavne v kúpeľni, kde sa vlhkosť pohybuje až medzi sedemdesiatimi a sedemdesiatimi percentami.