Keď sa o svoju práčku dobre staráme, vydrží nám spoľahlivo pracovať mnoho rokov. Čo si všímať a ako sa starať o tento nevyhnutný domáci spotrebič?
Čistíme šuplík na pracie prostriedky
Takmer po každom praní zostane v zásobníku na prací prostriedok trocha pracieho prášku. Ten stačí odstrániť vlhkou handričkou. Dvakrát ročne vložte opláchnutý šuplík na pracie prostriedky do umývačky riadu spolu s ďalšími predmetmi z kúpeľne, nie s riadom, a spustite obvyklý umývací program. Vyčistí sa celý priestor zásobníka.
Gumové tesnenie okolo práčky si zaslúži utierať
Gumové tesnenie dverí práčky po každom praní zotrite handričkou. Nebude sa tu nikdy tvoriť pleseň. Raz za čas sa odporúča gumu ošetriť aj glycerínom, ktorý zoženiete v lekárni.
Vyvariť práčku na maximum
Aj keď nemáte práve bielizeň, ktorú by ste si priali vyvariť, aspoň raz za štvrť roka by mala práčka prejsť pracím procesom s maximálnou nastavenou teplotou. Vhodné je pridať do pracieho procesu aj trochu octu. Dezinfekcia práčky bude lacná a perfektná.
Filter je kameň úrazu
Ako často čistíte filter vašej práčky? Viete vôbec, v akej časti sa nachádza? Ide o súčasť, ktorú nájdete v dolnej časti vášho prístroja. Odoberte kryt a pod práčku nachystajte staršie savé handry. Môže sa objaviť trocha vody. Filter vyskrutkujte von a vyčistite. Tento postup by ste mali opakovať každý týždeň.
Správna technika prania je základ
Všetky čistiace a udržiavacie práce vám zaberú oveľa menej času, keď budete správne prať. Všetky odevy najprv prezrite a obráťte ich naruby. Vo vreckách už nezostanú žiadne predmety, všetko ste skontrolovali. Bielizeň roztrieďte podľa materiálu a farieb. Následne zvoľte vhodný prací program. Nikdy ale práčku nepreťažujte. Práve tento nešvár vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu prístroja.
Po každom pracom cykle nechajte dvere práčky aj zásobníka trvalo pootvorené. Vyhnete sa vzniku plesní aj nepríjemnému zápachu práčky.