Tehotné ženy a šport: Skvele pomáha predovšetkým jóga

Môžu vôbec tehotné ženy športovať? Boli doby, kedy sa mnohým nastávajúcim mamičkám šport priamo zahovoril. Pravda, že dnes už sú ľudia osvietenejší. Chápu, že pohyb, samozrejme v rozumnej miere, pomáha nielen im, ale aj nenarodenému dieťatku. Existujú dokonca športové disciplíny, ktoré sú pre tehotné ženy vyslovene vhodné. Akému pohybu sa teda majú oddať a akému naopak vyhnúť?

Vyvarujte sa skákaniu a nárazov

Záleží samozrejme na zdravotnom stave nastávajúcej mamičky. Z neho musíme vychádzať, keď chceme zistiť, do akej miery by sa mala hýbať. Je dobré všetko konzultovať s lekárom. Ak volíme šetrné spôsoby pohybu a športu, mamičkám to len prospieva. Predovšetkým by sa ale mali vyvarovať hopsavých pohybov, všetkého skákania a nárazov. Rozhodne by teda tehotná nemala treba skákať pred švihadlo, alebo do diaľky. Samozrejme ani záťaž na úrovni vrcholového športu nie je v tehotenstve tým najlepším nápadom.

Posilňovanie na lopte

Ideálnym športom tehotných je cvičenie na lopte. Už iba sedenie na lopte prináša efektívne tréningy rovnováhy, hlbokého svalstva, tzv. core. Posilňujete tiež panvicu, a o to ide predovšetkým. Pri pôrode dostáva totiž najviac zabrať práve panvové svalstvo, a pokiaľ sa vám ho podarí počas tehotenstva spevniť, je to k vášmu prospechu. Pilates špeciálne upravený pre nastávajúce mamičky tak, aby nepreťažoval ich svaly a kĺby, je ďalšou dobrou pohybovou aktivitou.

Plávanie uvoľňuje

Plávanie je šport, ktorý všestranne podporuje uvoľnenie svalstva, napomáha chrbtici. Lekcia plávania pre tehotné ponúka okrem toho cielené cviky na podporu panvových, chrbtových a brušných svalov. Uľaví od záťaže, ktorú predstavuje bábätko v brušku. Jóga pre tehotné zase učí pracovať pri pohybe s dychom, čo je počas pôrodu obzvlášť dôležité. Správne dýchanie dokáže účinne uvoľniť bolesť a stres. Volia sa jogové pozície s ohľadom na tehotenstvo.