Chyby pri pestovaní byliniek

Bylinky dnes pestuje skutočne každý druhý človek. Niektorí bylinky pestujú preto, že chcú mať v záhrade prvú pomoc pri najrôznejších zdravotných problémoch, iní ich zase využívajú pri varení, pretože bylinky dodávajú jednotlivým pokrmom šmrnc. Či už pestujete bylinky z akéhokoľvek dôvodu, možno vám tento rok rástli zle alebo sa im vôbec nedarilo. Dôvodom môžu byť chyby, ktorých ste sa pravdepodobne dopustili pri ich pestovaní. Že neviete, o aké chyby môže ísť? Takýchto chýb môže byť naozaj veľa, vybrali sme najčastejšie chyby, kvôli ktorým bylinky nerastú.

Aby sa u vás bylinkám darilo, vyvarujte sa spomínaným chybám, ktoré bylinky bohužiaľ hubí a zabíja. Pokiaľ sa chybám vyvarujete, budete sa pýšiť krásnou a plne kvitnúcou bylinkovou záhradou, ktorú vám bude závidieť aj sused.

Bylinky dávate do tmavých kútov

Najčastejšou chybou, ktorej sa dopúšťajú pestovatelia byliniek, je, že bylinky dávajú do tmavých kútov miestností alebo záhrad. O bylinkách sa však vie, že potrebujú k svojmu spokojnému životu hlavne teplo, svetlo a pravidelnú zálievku. Ideálne svetlo je na okennom parapete, teplota by sa zároveň v danej miestnosti mala pohybovať okolo dvadsiatich stupňov Celzia.

Stavíte ich do zlej pôdy

Ďalším dôvodom, prečo sa bylinkám nedarí, je, že ich sadíte do zlej a nepripravenej pôdy. Ak sa chcete pýšiť krásnou a kvitnúcou bylinkovou záhradou, mali by ste ich sadiť do pripravenej, upravenej pôdy. Ideálny je substrát určený priamo bylinkám. Takéto substráty sa dajú kúpiť v každom záhradníctve.

Vyberáte bylinkám zlých susedov

Bylinkám sa naozaj nebude dariť, keď budú žiť a rásť medzi zlými susedmi. Ak ich sadíte do záhona, dajte si pozor na to, akých susedov k bylinkám sadíte ďalej. Je potrebné, aby jednotlivé bylinky alebo jednotlivé kvety šli spolu dohromady. Vsádzajte k sebe rastliny, ktoré majú podobné nároky na život a ktoré rastú zhruba rovnakú dobu.