Čo všetko zohráva úlohu pri výbere kancelárskej stoličky?

Do každej kancelárie patrí ideálna stolička, ktorá predíde bolestiam za krkom či bolestiam chrbta, kĺbov a iných častí tela. Ak máte sedavé zamestnanie, pokiaľ pri počítači alebo pri pracovnom stole sedíte dlhšie ako osem hodín, na zdravé sedenie nesmiete zabúdať, inak sa bude vaše telo ozývať stále bolestivejším spôsobom. Vhodná stolička je základom zdravého sedenia, lenže ako by mala vyzerať?

Na trhu je dnes obrovské množstvo kancelárskych stoličiek a je naozaj ťažké si vybrať jednu, ktorá by bola tou pravou. Prezraďme si preto informácie týkajúce sa výberu stoličky. Čo všetko zohráva úlohu pri výbere stoličky? Na čo klásť dôraz?

Akým materiálom je stolička potiahnutá?

Istú rolu hrá napríklad to, akým materiálom je stolička potiahnutá. Je potiahnutá sieťovinou alebo je očalúnená? Pokiaľ je potiahnutá sieťovinou, budete radi za jej priedušnosť. Sieťovinu ocenia hlavne ľudia nadmerne sa potiaci. Čo sa týka čalúnenia, výhodou je napríklad izolačná schopnosť. Pokiaľ je vaša kancelária skôr chladnejším miestom, odporúčame siahnuť po čalúnenej stoličke.

Aká má stolička kolieska?

Aj keď sa môžu kolieska javiť ako banálna súčasť kancelárskej stoličky, sú jej neoddeliteľnou súčasťou, preto aj ich kontrolujte pri výbere. Zatiaľ čo tvrdé kolieska sú určené pre mäkké povrchy, ako je koberec, mäkké kolieska sú zase určené pre tvrdé povrchy, ako je dlažba alebo plávajúca podlaha.

Koľko vážite?

Málokto si to uvedomuje, ale kancelárske stoličky majú určitú nosnosť, respektíve každá kancelárska stolička má úplne inú nosnosť. Obvykle sa nosnosť pohybuje v rozmedzí od sedemdesiatich do 180 kilogramov.

Čo stoličke nesmie postrádať?

Pokiaľ si vyberáte kancelársku stoličku, ponúka sa otázka, čo všetko nesmie stoličke postrádať. Neoddeliteľnou súčasťou kvalitnej kancelárske stoličky je bezpochyby pohodlný sedák, ktorý má nastaviteľnú výšku sedenia. Stolička tiež musí mať bezpečnú základňu, tiež nastaviteľné podpierky a opierku hlavy. Anatomické operadlo by mala byť nastaviteľné v oboch smeroch, bedrová podpora je dôležitá hlavne pre spodnú časť chrbta.