Suchozemská korytnačka stále patrí medzi najobľúbenejšie zvieratá, ktoré si ľudia kupujú do svojho terária postaveného z hliníkových profilov Aluhobby. Korytnačka žltohnedá je skvelým zvieraťom aj pre tých, ktorí s chovom ešte len začínajú. Poradíme vám, ako sa o ňu správne starať.
Než si korytnačku odveziete domov
Ešte pred tým, než doma nového maznáčika privítate, venujte plnú pozornosť výberu zdravého zvieraťa. Uistite sa, že je pancier celistvý a tvrdý. Na pancieri by nemali byť stopy po poranení. Je okolí nozdier korytnačky suché? Výborne, je zdravá. Skontrolujte ešte oči, nemali by byť zakalené. Ešte než bude u vás doma, skontrolujte, či dýcha bez sípavých zvukov. Žerie? Skvelé. Všetko je v poriadku a zvieratko si môžete odniesť domov.
Vhodné terárium
Korytnačka nie je náročná na chov, mali by ste jej ale dopriať dostatočný životný priestor. Ostatne, počas karantény sme si všetci uvedomili, ako je priestor dôležitý. U korytnačky je to rovnaké – voľte vždy ubikácie s rozmermi najmenej meter krát meter. Terárium ďalej oboznámte výhrevnú žiarovkou a žiarovkou, ktorá dodá UVB žiarenie. Viete o tom, že kým korytnačka rastie, práve UVB žiarenie je pre ňu nevyhnutné? Navyše je nutné, aby ste po roku používania žiarovku vymenili. Striedajte deň a noc a na noc obe svetla vypnite.
Čo do terária vložiť?
Premýšľate, čím vystlať dno terária? Zvoľte napríklad substrát z rašeliny alebo kremičitý piesok. Okolo misky s vodou umiestnite niekoľko oblých kameňov. Do terária umiestnite aspoň jednu skrýšu, kam sa bude môcť chodiť korytnačka schovať. Misku s potravou a kôpku sa senom nechajte blízkosti vody. V teplých mesiacoch sa nebojte korytnačke denne dopriať kôpku trávy, časť skonzumuje, časť jej poslúži ako podstielka.
Nádobu s vodou budete veľmi často meniť, korytnačky totiž používajú vodné prostredie pre svoje vyprázdňovanie, je to ich prirodzenosť. Túto starostlivosť si uľahčíte každodennom kúpaním vo vaničke vody.