Monstera dáva najavo svoju nespokojnosť

Svoju domácnosť môžete vyšperkovať mnohými izbovými rastlinami. Jednou z nich je aj monstera, ktorá je obľúbená pre svoj nestarnúci vzhľad aj pre dokonalé monštruózne listy. V súčasnej dobe nachádza cestu do sŕdc aj úplných lajkov, ktorí chcú s pestovaním začať. Zistilo sa totiž, že práve monstera dáva najavo svoju nespokojnosť. Keď sa jej teda niečo nepáči, prejaví to svojimi listami a pestovatelia zrazu vedia, že robia niečo zle. A tak začnú robiť veci logicky inak.

Monstera pripomína éru socializmu

Áno, Monstera si nachádza cestu do každej modernej domácnosti, ale je pravdou, že existujú domovy, kde rastlina vítaná naozaj nie je. Je totiž akousi pripomienkou éry socializmu, kde sa nachádzala prakticky vo všetkých lekárňach, čakárňach, na chodbách úradov i škôd. Bola skrátka obľúbená už vtedy pre svoju nenáročnosť i dekoratívne vlastnosti a samozrejme dlhovekosť.

A práve vďaka oným vlastnostiam sa na rebríčku najobľúbenejších izbových rastlín udržala na prvých pozíciách.

Listy, ktoré „prihovárajú“

Ako už bolo spomenuté, monstera dáva najavo svoju nespokojnosť listy. Nevyžaduje toho príliš veľa, nemá žiadne špecifické podmienky pre pestovanie. Darí sa jej všeobecne na teplom mieste, kde je dostatok rozptýleného svetla a kam nesiaha slniečko.

Keď je rastlina vystavená priamemu slnku, zrazu jej listy stráca svoju sviežu zelenú farbu a žltnú. To isté sa stáva, ak je rastlina umiestnená do tieňa, ktorý tiež zrovna nemusí.

Ak sa listy nedelia a sú bez vykrojenia, znamená to, že monstera nemá dostatok slniečka. Za slnkom sa naťahuje, čo sa odráža v jej vzhľade. Ak začnú špičky listov schnúť, monsteru pravdepodobne pestujete v blízkosti kúrenia. Často rastline chýba aj pravidelné rosenie.

Ostatne na rosenie nezabúdajte v žiadnom prípade, či už sídli na mieste, kam patrí, alebo tam, kam nie. Na listy sa totiž doslova lepí prach, ktorý monsterám znemožňuje dýchať.