Staráme sa o izbové orchidey

Orchidea, tak krehká a zvodná romantická kvetina. Je svojím spôsobom gréckeho pôvodu. Minimálne jej meno. Pochádza totiž z gréckeho slova „Orchis“, čo v preklade znamená semenník. To podľa tvaru podzemných hľúz. 

Lenže pestovať izbovú orchidea nie je len tak. Orchideí je veľká kopa, existuje okolo 17 000 druhov týchto malebných kvetiniek. Len v českej republike ich rastie na 24 druhov. Na naše klimatické podmienky, je to úspešné číslo. Iste sa vám už ale stalo, že ste zakúpili túto krásnu rastlinku a hoci ste sa o ňu starali, rovnako vám odišla na večný spánok. 

Čo je teda príčinou? Čo ste urobili zle? 

Je to zaujímavé, ale väčšinou je na vine práve slnko, teplo a voda. 

Orchidey si hovie najradšej v tropických oblastiach, majúc lepšie klimatické podmienky. Ale nehádžte flintu do žita. U nás rastú druhy, ktorým sa tu darí priamo výborne, stačí len prísť na to, ako im zabezpečiť „to pravé orechové“. 

Dôležitými faktormi sú 

správna teplota 

Teplomilné orchidey – napríklad Phalaenopsis. Denné teploty by sa mali pohybovať okolo 25 stupňov Celzia. Znesiteľné pre nich ešte môže byť, ak napríklad nočné stupňa vyšplhajú na 19 stupňov. Vždy si ale strážte tú najnižšiu hranicu. Akonáhle sa ortuť teplomera dostane pod 15 stupňov, môže dochádzať k zahnívaniu korienkov. 

Stredne teplomilné orchidey – napríklad Vanda, Dendrobium alebo Paphiopedilum. Tí si želajú k pokojnému životu teploty okolo 20 stupňov. 

Chladnomilné orchidey – napríklad Cymbidium. Tým vyhovujú denné teploty v rozmedzí medzi 16 – 18 stupňami. V noci môžu teploty klesnúť až na rozmedzí 9 – 13 stupňami. Opäť si však strážte najnižšiu hranicu. Menej STUN by im opäť mohlo veľmi uškodiť. 

dostatočné svetlo 

Pre zaistenie dlhej životnosti farebných orchideí je potrebné jej obstarať svoje miestečko na okennom parapete, ktorý je však orientovaný na juh alebo východ. Naozaj umiestnenie rastlinky je veľmi dôležité, aby nedošlo k spáleniu. Ak viete, že aj napriek tomu je tam málo svetla, treba ho nahradiť nejakým umelým zdrojom. 

vlhkosť 

Čo sa týka vlhkosti, sú to veľmi náročné rastliny, ale máte viac možností, ako dosiahnuť ich uspokojenie. 

Môžete ich rosiť pomocou rôznych rozprašovačov 2x denne. 

Pod kvetináčom smie byť umiestnená mištička, dbajte však na to, aby v nej nebola stabilne, teda v nej nebola ponorená, môže v nej však byti navlhčený mach. 

Môžete ju mať v sklenenej nádobe, kde si sama utvorí potrebné tropické podnebie. 

cirkulácia vzduchu 

Okenný parapet nie je vhodným miestom len pre denné svetlo, ale aj pre ľahký vánok, lehunképrouděnní čerstvého vzduchu. Nikdy nesmie byť orchidea umiestnená v mieste prievanu. Uznajte sami, že ani človeku mnohokrát prievan nerobí dobre. 

Záverom dobrá rada 

Kvety sú živé rastlinky, ktoré vám vytvára fotosyntézu, preto je veľmi dôležité správať sa a pristupovať k nim, ako k živým bytostiam. 

Pestujte je s láskou, zodpovednosťou a tiež starostlivosťou. Odmenou vám budú nádherné pestrofarebné kvety voňajúce po celej izbe. Majte na pamäti, že sa jedná o vzájomnú pomoc. Vy sa staráte o to, aby orchidea mala dlhý a spokojný život, robila vám radosť a na oplátku ona zasa dopomáha k zdravšiemu ovzdušia vo vašom byte či dome. A to sa naozaj oplatí. 

Zároveň ju môžete darovať svojim ratolestiam či niekomu z rodiny, aby si vyskúšali starať sa aj o niečo iné ako o seba. Kvetina je také malé dieťa, ktoré potrebuje matku, aby bolo šťastné.