Spánok je pre človeka dôležitý. Koluje okolo neho však rad mýtov

Spánok je pre človeka dôležitý, o tom niet pochýb ani sporu. Počas spánku človek relaxuje, odpočíva, tiež sa počas spánku jeho orgány regenerujú. Ak človek nespí dostatočne kvalitne, zrazu sa mu zhorší zdravie, samozrejme to má dopad aj na produktivitu v zamestnaní, okrem iného aj na efektivitu a náladu okolo. V uplynulých rokoch si však ľudia v súvislosti so spánkom vypestovali veľa domnienok, ktorým tvrdohlavo veria. Otázkou však je, o aké domnienky sa jedná a kde je teda pravda. Vyvráťme si najčastejšie mýty, ktoré sa so spánkom spája.

Pri hudbe alebo pri zapnutej televízii sa spí oveľa lepšie

Prvá domnienkou, ktorú si ľudia medzi sebou vypestovali, je to, že sa oveľa lepšie spí pri zapnutej televízii alebo pri hrajúci hudbe. Je to však len hlúposť, skôr návyk, ktorý si rad ľudí vypestuje. Aby však bol spánok naozaj kvalitný, je nevyhnutné úplné ticho, kľud, tiež čo najväčšia tma. Keď mu to človeku nie je dopriate, jeho spánok nie je ani zďaleka tak kvalitné, akým by mohol byť, rovnako tak človek neupadá do hlbokého spánku, do ktorého by upadnúť mal.

Pred spánkom musí človek unaviť svoje telo

To je len ďalší domnienka, ďalší omyl, ktorý si ľudia medzi sebou pestujú a prenášajú. Síce námaha zlepšuje spánok, ale nie je to vždy zaručené. Je nutné mať medzi spánkom a telesnou námahou aj niekoľkohodinový odstup. Pokiaľ dôjde k duševnému výkonu, človek je naopak nabudený a len tak nezaspí, pretože je plný energie. Po námahe teda rozhodne nevstupujte rovno do postele.

Alkohol je pre spánok dobrý

Opäť ďalší omyl. Alkohol pre spánok rozhodne nie je dobrý, ale ľudia v to veria, pretože pár minút či hodín sa im spí naozaj dobre. Lenže v čase, keď alkohol z tela vyprchá, je razom po kvalitnom spánku. Keď z tela alkohol vyprchá, razom je spánok prerušovaný, človek len bdie. Ráno je potom človek ďaleko viac unavený ako keď skôr, naviac mnohokrát trpia nepríjemnou opicou.