Spánková paralýza: čo to vlastne je a ako k nej pristupovať?

Väčšina z nás sa prebudí, pretiahne sa a vstane. Prípadne pokiaľ sa prebudí uprostred noci, tak sa otočí na druhý bok alebo do inej pohodlnej polohy a ďalej spí. Niekto ale pozná iný pocit, a síce že otvorí oči, je pri vedomí, ale nemôže sa hýbať. Prežíva totiž takzvanú spánkovú paralýzu. Čo to vlastne pre telo znamená?

Bolo by dobré začať tým, že o spánkovej paralýze toho zatiaľ veľa nevieme. Vedci nedokážu s istotou povedať, u koho sa vyskytuje, prečo a ako jej predchádzať tak, aby sa s ňou nikto nestretol. Tento jav nám, napriek obrovskej pokročilosti vedy, zostáva opradený tajomstvom.

Čiastočné či úplné chvíľkové ochrnutie

Spánková paralýza sa, ako už bolo povedané, prejavuje tým, že sa človek prebudí a nemôže pohnúť žiadnou časťou tela, pritom je ale úplne pri vedomí a vie, čo sa okolo neho deje. Spravidla je okrem nehybnosti sprevádzaný veľkým strachom a úzkosťami, ktoré pramení práve z toho, že sa človek nachádza v takej neobvyklej situácii, ale nejde o život ohrozujúci stav a nemožno naňho zomrieť. Spánková paralýza obvykle odznie po niekoľkých minútach, väčšinou sama od seba, ale je možné ju prerušiť aj jemným dotykom druhého človeka.

Spánková paralýza si nevyberá

Zažiť ju môže každý z nás, a to počas všetkých fáz života, avšak väčšie sklony k spánkovej paralýze majú tí, ktorí trpia úzkosťami, depresiami, majú zlú kvalitu spánku, nadužívajú alkohol alebo tí, ktorí trpia spánkovou apnoou alebo narkolepsiou. Nie úplne povzbudivé je to, že sa spánková paralýza s obľubou vracia. Najmä, ak je váš rytmus rozhodený napríklad tým, že pracujete na smeny, spíte nepravidelne, prípadne k tomu máte genetické predispozície.

Príčiny a to, ako jej predchádzať, nie je ľahké určiť. Odporučiť je možné dodržiavanie čo najpravidelnejšieho režimu, dobrej spánkovej hygieny, zároveň elimináciu stresu a emočného vypätia. Pokiaľ sa však v tomto stave prebudíte, nepanikárte a vyčkajte, až sa vaše telo vráti do bežného fungovania.