Silikagel nevyhadzujte. Skvele vám poslúži aj v domácnosti

Vrecko s oxidom kremičitým si domov donášame úplne bežne. Je významným pohlcovačom pachov a predovšetkým vlhkosti. Že neviete, o čom je reč? Odpovie vám náš článok. Poradíme, ako ďalej silikagel využiť.

Aby bolo všetko ako nové

Výrobcovia často tovar balia do krabíc, kde pridávajú drobné vrecko s nápisom „silica gel.“ Keď vrecko roztrhnete, vyroja sa na vás guličky. Ide o chemicky vyrobený oxid kremičitý. Má jednu dôležitú úlohu – pohlcuje vlhkosť. Tým pádom sa k vám tovar dostane vo skvelom stave, aj keď bol skladovaný v podmienkach, ktoré majú k dokonalosti trochu ďaleko. Drobučké vrecko tak dokáže zabrániť skutočnej katastrofe.

Využiť ho môžete aj vy

Bežne si domov silikagel prinášame s obuvou. Býva vložený priamo do niektorej z topánok a my sa ani nezamýšľame nad tým, čo tam robí. Teraz to už viete. Namiesto toho, aby ste vrecko vyhodili, ho ďalej využite vo svoj prospech. Môžete ho napríklad vkladať do topánok, ktoré si práve dávate dole. Potom stačí len ráno vrecko vybrať a nechať preschnúť. Guľôčky silikagélu do seba nasajú prebytočnú vlhkosť a pach. Nie je od veci občas vrecko ponechať vonku na priamom slnečnom svetle.

Trik s telefónom

Pridať ho môžete napríklad do krabice s fotkami, ktoré sa práve chystáte uložiť na povalu. Výborne sa ale osvedčil aj v prípade, že ste práve utopili svoj telefón. Najprv ho vypnite, potom čo najviac rozoberte a položte do misky, kde ho práve silikagélom zasypete tak, aby nešiel vidieť. Z elektroniky sa do 24 hodín vyparí prebytočná vlhkosť a vy si tak môžete vydýchnuť – podarilo sa vám zachrániť svoj zdroj zábavy a kontaktu so svetom.

Silikagel vám poslúži v domácnosti ako pohlcovač vlhkosti, nebojte sa ho použiť napríklad v šuplíkoch s dôležitými dokumentmi alebo v miestach, kde skladujete elektroniku. Predmety uzavrite do plastového boxu a pridajte k nim niekoľko vrecúšok silikagelu.