Si predávkována kávou?

Tiež si nedokážete predstaviť ráno bez kávy? A čo také posedenie s kamarátkou? No to by bez kávičky a niečoho dobrého na zahryznutie nemohlo predsa existovať. Ale koľko kávy je už pre naše telo moc? To je individuálne. Niekomu postačí jedna šálka kávy za deň a to ho občas bez problémov vynechá a iný si bez kávy nedokáže predstaviť deň. A to nehovoríme o jednej šálke. Aké sú teda príznaky predávkovania kofeínom?

Zlý spánok

Jedným z hlavných problémov pri predávkovaní kofeínom je nespavosť. Zo začiatku máte problém vôbec zaspať, a keď sa vám to nakoniec podarí, stále sa budíte.

Častá návšteva toalety

Na každého z nás môže veľké množstvo kofeínu pôsobiť inak. Niekto chodí častejšie močiť, inému môže spôsobiť črevné ťažkosti. V oboch prípadoch hrozí možná dehydratácia. Preto je dobré ku každej káve vypiť pohár vody.

Strata energie

Káva nás síce má povzbudiť, ale tento účinok je len krátkodobý. Potom prichádza opäť útlm a možno spavosť. Tým sa dostávame do začarovaného kruhu, pretože tento útlm mnohokrát riešime opäť kávičkou.

Kto by sa mal káve vyhnúť?

Ľudia, ktorí pozorujú po vypití kávy tras v končatinách a rýchle búšenie srdca. Samozrejme aj tehotné ženy by sa mali pitie kávy vyhnúť alebo ho obmedziť na minimálne množstvo, aby si bábätko na kofeín nezvyklo. Ako sme už spomenuli, tak kto má problémy so zažívaním by mal byť ku káve obozretný.

Výhody kávy

Káva má v správnom množstve aj svoje výhody. Ako napríklad dodáva energiu, znižuje chuť na jedlo, mierni bolesť, podporuje spaľovanie tukov, pôsobí preháňavo, čo ocenia ľudia trpiaci zápchou a mnoho ďalšieho.