Podprsenka oslavuje polguľatiny. Viete, koľko jej je rokov?

Dámske spodné prádlo je najmä pre mužov záhadou. Pravdou však je, že treba o takejto podprsenke toho nevedia moc ani ženy ako také, ktoré s podprsenkou prídu do kontaktu denne. Napríklad len máloktorá žena vie, koľko je podprsenke rokov. Vy to viete?

Nebudeme vám dlho napínať, podprsenka tento rok oslavuje svoje polguľatiny. Konkrétne je jej rovných 105 rokov, čo je naozaj veľkolepé výročie. Z počiatku to bol len kus látky, dnes už sa stretneme s tvarujúcim sexi spodnou bielizňou, bez ktorého si ženy svoj život rozhodne nevie predstaviť. Rovnako ako iné kúsky oblečenia, aj podprsenka prešla až búrlivým vývojom, nad ktorým sa teraz zastaví.

Z počiatku ženy nosili mastodeton a strofion

Ako sme spomenuli – podprsenky prešli búrlivým vývojom. Z počiatku sa jednalo o kus látky, dnes už existuje tvarujúce sexy spodnú bielizeň. Vráťme sa však ku spomínaným počiatkom a prezraďme si, ako to bolo s podprsenkami na úplnom začiatku.

Isté podoby podprseniek nosili ženy už v období raného Grécka, kedy ženy nosili takzvané mastodetony a strofiony. Mastodeton bol pruh látky, ktorý sa omotal okolo pŕs a tým je spevnil. Vďaka tomuto pruhu látky sa zabránilo nepríjemnému pohybu, a to napríklad pri behu alebo podobných činnostiach. Čo sa týka strofionu, jednalo sa o pruh látky, ktorý sa uvažoval pod prsia, aby ich upevňoval. Mal skôr tvarovacie funkciu než upevňovacie funkciu.

Potom nastúpil na scénu korzet

Ak by sme sa mali posunúť zas o kúsok ďalej, spomenuli by sme korzet, ktorý už rad žien dôverne pozná. Do dámskych šatníkov sa korzet dostal v 13.storočí a zostal v ňom až do storočia devätnásteho. Jeho jediným účelom bolo vytvarovať ženské telo tak, aby žena mala potrebné krivky. Niekedy mal prsia zmenšiť, inokedy je mal zvýrazniť.

Prvá podprsenka až na prelome 19.a 20.storočia

Vôbec prvá podprsenka sa začala rysovať až na prelome 19.a 20.storočia, kedy sa objavila kubistická podprsenka.