S farbami do kuchyne opatrne. Tri stačia

Rozhodli ste sa pre renováciu kuchyne alebo si plánujete zaobstarať iba farby a vymaľovať steny, ktoré sú už dlho zašpinené? Nech už je dôvodom maľovania čokoľvek, v každom prípade si dajte veľký pozor na výber farieb. Práve jednotlivé odtiene ovplyvňujú nielen našu náladu, ale aj chuť do jedla. Bytoví architekti a dizajnéri sa preto zhodujú v jednom – kombinujte maximálne tri farby, z ktorých jedna by mala byť svetlá ideálne biela. Tým zachováte aj v kuchynskom kúte akúsi rovnováhu.

Že si nie ste istí tým, aké ďalšie dve farby pridať k onomu bielemu, neutrálnemu odtieňu? Poradíme vám favoritov. Aktuálnym trendom sú zemité odtiene, ale trendov sa nutne držať nemusíte. Predsa len sa mení ako na bežiacom páse.

Čierna a zelená

Bielu už držíte v rukách a premýšľate, aké dve ďalšie farby k odtieňu prikúpiť? Vhodná je čierna a zelená, čo sú farby naozaj veľmi obľúbené. Zatiaľ čo čierna je symbolom elegancie, zelená je zase nositeľom dobrej nálady. Ide o povzbudivý odtieň.

Do kuchyne patria oba tóny farieb predovšetkým v matnom odtieni. Nie je moderné vsádzať na krikľavé, výrazné odtiene. Keď farby skombinujete s kamenným dekórom alebo drevom, bude to vyzerať úplne impozantne.

Žltá a oranžová

Pozitivitu do kuchyne prináša aj kombinácia žltej a oranžovej. Tieto farby dávajú pocit príjemnosti a podporujú aj chuť do jedla. Do života ľuďom prináša radosť a stojí aj za teplom domova. Pozor si dajte na červenú, ktorá má síce aj podobný efekt, na druhú stranu vo veľkom množstve skôr škodí. Môže pôsobiť až agresívne, čo do kuchyne nepatrí.

Ideálna je teda kombinácia žltej a oranžovej, kedy oranžová podporí komunikáciu v kuchyni a žltá zase dobrú náladu.

Či už sa rozhodnete pre tú alebo onú kombináciu, jedna z troch farieb musí byť vždy tou hlavnou. Tá sa aplikuje na najväčšiu plochu, sekundárna sa použije v menšej miere a tretia je len doplňujúca, na rozbitie kontrastu.