Prečo sa v byte nedarí izbovým rastlinám? Chyby robia samotní pestovatelia

Patríte k ľuďom, ktorí pestujú vo svojom byte kvety, respektíve izbové rastliny, ale netešíte sa zrovna veľkému úspechu? Väčšina vašich kvetín umiera, hnije alebo opadávajú im listy? Potom robíte niečo zle. Nie je to kvetinou, ale je to starostlivosťou o danú kvetinu. Pestovatelia sa dopúšťa niekoľkých chýb – konkrétne nedoprajú rastline dostatočné svetlo. To je však len jedna z veľmi častých dôvodov, prečo sa rastlinám v byte nedarí.

Na vine môže byť podlahové kúrenie

Aj keď sa na mnohých stránkach na internete píše, že rastliny potrebujú k svojmu spokojnému životu teplo, svetlo a pravidelnú zálievku, všetkého veľa škodí v tomto prípade. Keď by sme mali začať hneď s oným teplom, problémom býva často podlahové vykurovanie. Aj keď vy tento výkrik techniky možno oceňujete, izbové rastliny za neho nie sú práve rady. V prípade to totiž funguje inak – teplo ide skrze zeminu ku koreňom. V tomto prípade ide teplo cez korene k zemine. Je to pre rastlinu jeden veľký kontrast, ktorý by nemusela dobre zniesť.

Zalievame zlú vodou

Nie je voda ako voda. To je potrebné si uvedomiť. Rastlinám nesvedčí studená tvrdá voda priamo z kohútika. Preferujú skôr mäkkou dažďovou vodou. Opäť to tak majú nastavené z prírody, kedy na ne neprší studená tvrdá voda. Pýtate sa, ako mäkké vody docieliť, keď nemáte na balkóne kadi na vodu? Jednoducho – stačí nechať vodu nejakú chvíľu v kanvici odstáť. Voda zmení svoju konzistenciu a bude pre izbové rastliny prijateľnejšie.

Zabúdame na presádzanie

Kúpili ste si v záhradníctve kytičku? Potom je načase ju presadiť. Presádzanie patrí k neoddeliteľným súčastiam starostlivosti o izbové rastliny. Hneď, o svoju rastlinu prenesiete cez prah domu, je potrebné rastlinu presadiť. Dôvodom toho je, že nikdy neviete, v akej zemine sú rastliny prevážané z krajiny pôvodu. Mnohé v nekvalitné zemine už hnijú a presadením ich môžete spasiť.