Kde sa vzali, tu sa vzali izbové rastliny

Izbové rastliny sú dnes neoddeliteľnou súčasťou interiérov. Ich povinnosťou je nielen dodať interiéru na kráse, ale tiež ho príjemne zútulniť. Zatiaľ čo niektorí ľudia preferujú krásne kvitnúce rastliny, ktoré sú plné farieb, iní (a to najmä majitelia moderných domácností) uprednostňujú predovšetkým vždyzelené rastliny, ako je Monstera alebo zamiokulkas. A keď už sme pri tých izbových rastlín, viete, kde sa vôbec vzali? Kde sa najznámejší pestované izbové rastliny objavili vôbec prvýkrát a odkiaľ k nám do Českej republiky doputovali? Napríklad spomínaná monstera má svoje korene v ďalekom Mexiku. Ale odkiaľ pochádza napríklad aloe vera?

Aloe vera pochádza z Arabského polostrova

Aloe vera je dnes označovaná za zázračnú rastlinu. Tomu sa nemožno čudovať, uľavuje nielen od akné, ale tiež od popálenín. Tým však výpočet ich zdravotných benefitov ani zďaleka nekončí. Aj keď ju dnes pestuje prakticky každý vo svojej domácnosti, len hŕstka ľudí vie, kde má táto zázračná rastlina svoje korene. Tie sú až na ďalekom Arabskom poolostrově, odkiaľ sa potom dužinu liečivá rastlina s drobnými ostňami na listoch rozšírila do celého sveta.

Maranta až z ďalekej Brazílie

Krásnu rastlinu menom maranta poznáte predovšetkým vďaka jej zaujímavým a veľmi unikátnym listom. Nie sú ani žíhané, ani pruhované, sú skrátka veľmi originálny a vie ozdobiť každý sprvu nudný interiér. Jej korene siahajú až do ďalekej Brazílie, odkiaľ sa opäť rozšírila do celého sveta. Dnes poznáme dokonca aj tridsať druhov tejto rastliny a rad z nich by ste našli rast vo voľnej prírode, konkrétne na atlantickom pobreží Brazílie (tunajšiemu ekosystému sa hovorí atlantský prales, a práve tu by ste rastlinu našli).

Dračinec z Mozambiku a Madagaskaru

Pôvod rastliny menom dračinec, ktorá je u nás taktiež veľmi často pestovaná, nie je príliš jasný, respektíve stopercentné. Zatiaľ čo niektorí odborníci sú presvedčení o tom, že rastlina pochádza z Mozambiku, iní sú zase pevne presvedčení o tom, že pochádza z Madagaskaru.