Potíte sa abnormálne aj počas noci? Vieme, čo za tým stojí

Potenie patrí skrátka k letu. Zatiaľ čo niektorí jedinci sa potia len zriedkakedy a ani úmorná horúčavy ich telo nepresvedčí o tom, že by sa malo potiť, sú tu aj ľudia, ktorí sa potia viac než dosť, a to aj počas noci. Potenie je záležitosť, ktorá môže poriadne znepríjemniť deň. Ak patríte k ľuďom, ktorí nemôžu kvôli zpocenému telu v noci spať, vieme, čo za tým pravdepodobne väzí.

Určite to poznáte moc dobre – návaly tepla, teplo, začervenanie tváre či iných častí tela. To je veľmi nepríjemná záležitosť. Najmä v noci je potenie nevítané, predsa len nás nenechá v noci spať a nenechá nás dobre si oddýchnuť.

Ak vás práve nadmerné potenie počas noci trápi, dôvody sú pravdepodobne zdravotné. Aj potenie totiž môže byť akýmsi symptómom, že nie ste v skvelej kondícii a že je vaše zdravie zrovna napádané a skúšané.

Za potením môže stať infekcia

Nočné potenie môže byť naozaj symptóm. Práve nočné potenie je vedené ako príznak infekčné choroby, ktorou môže byť napríklad chrípka, angína alebo blížiace sa opar. Ak sa v noci veľa potíte, skúste to pozorovať. Keď mu trvá problém dlhšie alebo sa dokonca potenie stáva ešte výdatnejším, odporúčame navštíviť lekára, ktorý vám povie, či za potením naozaj stojí infekcie alebo či je na vine niečo iné.

Možno za tým stojí lieky

Kuriérom sa z nejakej choroby alebo ste si naordinovali sami lieky, napríklad v podobe vitamínov alebo doplnkov stravy? Dôvodom nadmerného nočného potenia môže byť práve aj to, čo práve užívate. Medzi najčastejšie vinníkov nočného potenia patrí napríklad obyčajný Paralen, Aspirín alebo Algifen.

Dôvodom môže byť aj rakovina

Nechceme vás desiť, ale na vine pokojne môže byť aj rakovina. Niektoré typy rakoviny sa veľmi často ohlasujú práve nočným potením. Ak zrazu stratíte nevysvetliteľne hmotnosť a objaví sa vám horúčky, okamžite zamierte k lekárovi.