Pestujeme bylinky v byte. Ide to, ale len za istých podmienok

Pokiaľ sledujete trendy v oblasti bývania, veľmi dobre viete, že každá moderná kuchyňa by mala mať svoje vlastné bylinky, ktoré sa pestujú priamo v nej. Je to síce skvelý trend, bohužiaľ nikde nikoho neupozorní, že sa jedná o trend vhodný do svetlých kuchýň, nie do kuchýň, ktoré nemajú okná a do ktorých neprúdia potrebné svetlo. Bylinky totiž nie je ľahké pestovať v interiéri. Ideálnym miestom je pre nich záhrada alebo balkón či prípadne kvetináče na okennom parapete zvonku. Vnútri domu sa bylinky pestujú ťažko, ale ide to, pokiaľ majú potrebné podmienky.

Ako už bolo spomenuté, bylinky sa stali bežnou súčasťou našich domácností. Málokde však oznámia, že bylinky potrebujú vhodné podmienky, nemožno ich pestovať všade, pretože nie všade sa im darí. Pozrime sa teda na podmienky, ktoré je nutné mať v interiéri, aby sa bylinkám darilo.

1) Svetlo

Bylinky nemožno pestovať v tieni, ale ani v polotieni. Nie je možné ich ani pestovať na svetlom mieste. Bylinky si vyžadujú priam slnečné miesto, teda ideálny je pre nich okenný parapet. Je však nutné myslieť na to, aby žalúzie boli povytiahnuté. Bez slniečka bylinky nerastú.

2) Teplo

Rovnako tak bylinky nevydržia bez tepla. Ideálny je pre nich okenný parapet, kedy okná majú povytiahnuté žalúzie, pretože na tomto mieste majú nielen dostatok svetla, ale aj dostatok tepla. Pozor si dajte najmä na prievany, pretože tie sú pri oknách veľmi nebezpečné a pre bylinky neprijateľné. Vetranie počas teplého dňa je povolené, ale ako sa ochladí, je nutné okná zavrieť a bylinky prípadne z okien odstrániť.

3) Zálievka

Keďže bylinky milujú teplo a svetlo a sídlia na takých miestach, je nutné ich zalievať dnes a denne. Je to z toho dôvodu, že počas dňa slniečko vysaje z pôdy potrebnú vlhkosť. Keďže sa bylinky zalievajú denne, so zálievkou to nepreháňajte. Aj tu dbajte na tvrdenie, že všetkého veľa škodí.