Trápi vás večná únava? Tipy, ako na ňu vyzrieť

Dnešná doba veľmi nepraje čistej hlave a životu bez stresu. Dôsledkom toho sme neustále unavení a nesústredení, snažíme si uľaviť, kde sa dá. Treba to ale vziať od základov, snažiť sa viesť život, ktorý únave predchádza a snaží sa ju eliminovať.

Prevencia ako zdravý životný štýl

Dnes už aj malé deti vedia, že základom všetkého je správna a vyvážená strava, pitný režim, a predovšetkým dostatočný prísun spánku. Vyhýbajte sa nadmernému množstvu kofeínu a alkoholu. Pred spaním vyvetrajte miestnosť, nespite v prekúrenom priestore.

Ako sme už písali vyššie, stres je dôležitým dôvodom toho, prečo sme neustále unavení a psychicky vyčerpaní. Skúste ho eliminovať alebo kompenzovať. Technik je veľa, mnohí vsádzajú napr. na jogu alebo meditácie, ktoré vám pomôžu vyčistiť hlavu. Najlepší čas, kedy praktizovať je dynamický štýl ráno alebo tesne večer pred zaspaním upokojujúcej a relaxačnej techniky.

Pokiaľ potrebujete rýchlo nabudiť, vymeňte kofeín za rýchlu a osviežujúcu prechádzku na čerstvom vzduchu. Dvadsať minút svižným tempom vám pomôže vyčistiť hlavu.

Únava však môže mať rôzne príčiny a pokiaľ ste vyčerpaní aj napriek tomu, že dodržujete zdravý životný štýl, nevyhýbajte sa návšteve lekára.

Stavte na horčík

Medzi vhodné doplnky stravy pri únave patrí magnézium – horčík. Hrá dôležitú úlohu v mnohých biologických procesoch, vrátane kontrakcie svalov, regulácie srdcového rytmu, metabolizmu a imunitného systému. Nedostatok horčíka môže viesť k mnohým problémom, ako sú kŕče, bolesti hlavy, únava, zhoršená nálada a poruchy srdcového rytmu.

Potraviny bohaté na horčík sú napríklad: listová zelenina, celozrnné produkty, orechy, semená, fazuľa, avokádo, banány. Vo väčšine prípadov však strava na tieto problémy nestačí a treba doplniť horčík vo forme tabliet alebo prášku. Starostlivo si preštudujte príbalové informácie, je dôležité vybrať si najlepšie vstrebateľnú formu horčíka.