Oblečenie podľa postavy. Čo vám naozaj pristane?

Aktuálne módne trendy sú jedna vec, a vaše telesné proporcie vec druhá. Nie vždy to, čo skvele vyzerá na modelkách alebo figurínach vo výklade, skvele podčiarkne aj vaše prednosti. Pri výbere nových kúskov do šatníka preto v prvom rade majte na pamäti váš typ postavy.

Postava typu jablko

Ženy s postavou typu jablko sú mohutnejšie cez prsia a brucho, ruky a nohy naopak bývajú štíhlejšie. Cieľom žien s postavou typu jablko by teda malo byť odpútanie pozornosti od stredu tela smerom k dekoltu alebo k nohám. Vhodnou voľbou sú úzke nohavice a voľné splývavé topy, napríklad s výstrihom do „V“. Naopak nevhodné sú šaty, topy či opasky obopnuté v páse.

Postava typu hruška

Ženy s postavou typu hrušky majú výrazne väčší obvod bokov, než obvod pŕs. Boky, stehná a zadok sú v tomto prípade najobjemnejšie a silueta postavy potom vyniká oblými krivkami v dolnej časti tela. Pri obliekaní je preto vhodné opticky podporiť hornú tretinu tela, napríklad naberanými blúzkami, a opticky zmenšiť časť spodnú – k čomu skvele slúžia rovné nohavice.

Chlapčenská postava

Dámy s chlapčenskou postavou majú postavu viac-menej súmernú, v zmysle podobnej šírky pŕs, bokov aj pása. Silueta je teda rovná až plochá. Voľbou oblečenia je preto dobré ženské krivky opticky dotvarovať. K tomu skvele poslúžia napríklad riasené šaty s opaskom v páse, alebo napríklad kombinácia úzkej sukne a voľnej blúzky. Tabu by mali byť neforemné voľné mikiny a unisex kúsky.

Postava typu presýpacích hodín

Ženy s postavou v tvare presýpacích hodín oplývajú bujným hrudníkom aj zaoblenými bokmi, ale majú to šťastie, že sa môžu pýšiť úzkym pásom. Tento typ postavy je pre väčšinu žien snom, preto v tomto prípade je potrebné ho iba vhodne predať. Zabudnite na neforemné oversized oblečenie a stavte na puzdrové šaty, sukne s vysokým pásom, tesné blúzky aj slim-fit džínsy. Hodí sa čokoľvek, čo vašu krásnu postavu kopíruje a dáva jej tvarom vyniknúť.