Muškáty a prečo ich na zimu schovávame

Ak žijete v dome, určite máte aj svoju vlastnú záhradu, ktorá je vašou pýchou. Páni sa väčšinou starajú o bazén a tiež o trávu, ktorú treba neustále kosiť, ženy majú na starosti skalku – teda všeobecne rastliny, kvety. Keďže už k nám nastupuje zima, treba záhradu riadne zazimovať. Odporúča sa vertikutácia trávnika, kedy sa odstráni z pôdy všetko zlé, a tiež sa odporúča schovať si muškáty niekam do pivnice, kde nebude taký mráz (teda pokiaľ s nimi počítate aj počas budúceho leta). Otázkou však je, prečo vlastne muškáty na zimu schovávame?

Muškáty sú obľúbené kvety, ktoré zdobia väčšinou naše okenné parapety. Počas letných, horúcich dní sú krásnou ozdobou nášho domu. Rastú, kvitnú, svietia rôznymi farbami na míle ďaleko. Na zimu sa však musí schovať do pivnice, pretože skrátka to nie sú kvety, ktoré by milovali zimu. Ak s nimi počítate aj do ďalšej sezóny, treba ich schovať niekam, kde vám nebudú prekážať, ale kde tiež nebudú mrznúť. Veľmi často sa odporúča pivnica, kde je chlad, ale nie je tu taká tuhá zima, ale ani príliš horúco.

Muškáty a zima

Ak by ste ich nechali vonku, ľahko by vám zamrzli av ďalšej sezóne by ste si museli kúpiť inú kvetinovú ozdobu na okenné parapety. Preto si ich radšej uschovajte, ale počítajte s tým, že vám táto trvalka pustí všetky lístky, teda vám to urobí trochu neporiadok.

Čo robiť potom na jar?

Až zase opadne zima, teda odídu zimné mrazíky, bude pre muškáty zase vhodné obdobie. Vytiahnete ich opäť na slniečko a ostriháte ich. Nebojte sa zastrihnúť všetky uschnuté vetvičky, stonky, pretože muškáty majú tendenciu sa pomerne rýchlo oklepať počas jari. Veľmi skoro vám začnú kvitnúť a do leta máte opäť o krásnu výzdobu na okenných parapetoch postarané.

Nezabudnite ich však počas leta denne zalievať, pokiaľ teda nebude liať ako z kanvy.