Ako pripraviť domácnosť na takzvanú krízovú situáciu

Aj keď vojna na Ukrajine nie je ľuďmi taká sledovaná, zo začiatku išlo o veľkú tému. A aj keď sa nám teraz zdá byť vojna skutočne taká vzdialená, stále sa o veľkú tému jedná. A stále hrozí množstvo rizík, ktoré sa spájajú s našou bezpečnosťou. Ponúka sa preto otázka, ako konkrétne svoju domácnosť pripraviť na takzvanú krízovú situáciu, ku ktorej môže skôr alebo neskôr skutočne dôjsť. Koľko vody napríklad pribaliť na týždeň, prípadne kam sa skryť, keď by došlo k stlačeniu onoho povestného tlačidla?

Keď nastane takzvaný blackout

Pokiaľ by došlo k takzvanému blackoutu, nepôjde vôbec nič – obchody, banky, internet, televízia. Skrátka a dobre nebudeme mať doma ani teplo, ani možnosť zájsť si nakúpiť. Preto je kľúčové mať vybudované pre takú krízovú situáciu zásoby. V prípade vody sa riaďte tým, že priemerná osoba vypije zhruba dva litre vody na deň, na to ostatní vyžaduje okolo päť litrov.

V prípade jedla buďte obklopení hlavne trvanlivými potravinami, ako sú konzervy, zaváraniny, cereálne tyčinky alebo kompóty či sušienky všetkého druhu.

Je to tiež o zásobe hygienických potrieb a hotovosti

Krízová situácia sa však netýka iba jedla a vody, ale aj ďalších vecí. Pripravené by mali byť aj hygienické potreby, ako sú toaletný papier, mydlo alebo pracie prostriedky. Dezinfekčné prostriedky sa môžu tiež v mnohých prípadoch hodiť rovnako ako vrecia na odpadky alebo antiperspiranty či vlhčené obrúsky.

Okrem hygienických potrieb nezabúdajte ani na financie. Karty nie sú v tomto prípade príliš vhodné, pretože keďže je všetko bez prúdu, ani bankomaty nefungujú. A tak je oveľa lepšie mať hotovosť, a to ideálne jeden mesačný plat.

A čo doprava a svetlo/teplo?

Čo sa týka dopravy, pri aute je nutné mať skutočne kvalitnú batériu pod kapotou a dostatok paliva, ktoré by vás doviezlo na miesto, kam potrebujete. Najčastejšie tým bude asi nemocnica alebo miesto, ktoré je vaše najbližšie a ktoré je určené na evakuáciu.

Po stránke tepla a svetla klaďte dôraz na to, aby ste doma mali stále svietidlo. Zásoba zapaľovačov sa tiež hodí rovnako ako zápalky. A pretože môžu dni byť skutočne chladné, okrem kvalitného oblečenia stavte aj na kvalitné topánky.