Kvalita spánku sa odvíja od spálne!

Spánok je pre človeka veľmi dôležitý, a preto by sme mali dbať na to, aby bol čo možno najviac kvalitný. Stáva sa vám, že sa budíte unavení a nevyspatí? Je možné, že má na to vplyv prostredie, v ktorom spíme. Tak ako si prispôsobiť spálňu, aby sa nám v nej spalo čo najlepšie? Máme pre vás pár rád!

Základom je urobiť si spálňu v tom najpokojnejším izbe vášho bytu. Pokiaľ bude aj tým najtmavším tým lepšie. Tento izba by na vás mal pôsobiť pokojným dojmom. Prioritou tejto izby bude samozrejme kvalitná posteľ. V spálni by sa nemali vyskytovať žiadne rušivé elementy ako je napríklad televízia, počítač a mobilný telefón. Tieto prístroje by mali byť pre tento izbu tabu. Výnimkou je rádio! Počúvanie ukľudňujúce hudby či vašich obľúbených piesní, pri ktorých dokážete relaxovať, môže mať pre dobrý spánok skvelý vplyv.

Posteľ len pre vás

Aby bol kvalitný spánok, je potrebné vybrať si tú pravú matrac. Po spánku na správne zvolené matraci vás nebude trápiť bolesť chrbta a budete sa cítiť dokonale oddýchnutí. Matracov je na výber mnoho. Od tých najmäkších až po extra tvrdé. Pri výbere zohľadnite váš vek a zdravotné problémy. Hoci sa to bude zdať zvláštne aj na polohe, ktorú zaujímate pri zaspávaní najčastejšie, záleží. Matrac je potrebné si osobne vyskúšať. Najtvrdšie matrace sú vhodné pre deti a mladistvých a tie mäkšie sú vhodné pre staršie osoby. Ak sa v noci viac potíte, siahnite po priedušnejší matrac, tie sú vyrobené z kokosu či konské vlasy. Pri výbere matraca by sme nemali šetriť! Kvalitný matrac vydrží niekoľko rokov a nie je nad kvalitný spánok, ktorý má blahodarné účinky na vaše zdravie.

Výška a materiál postele

Na výške a materiálu postele tiež veľmi záleží. Pokiaľ chcete mať jednu z najmodernejších posteľou, poobzerajte sa na posteľ s čalúneným čelom, okrem látky sa používa aj kože či lacnejší variant koženka. Niet nad posteľ z masívu! Je stabilný, veľmi dlho vydržia, ale cena je vyššia. Jej lacnejšia verzia je posteľ z lamina. Tiež postele s kovovým rámom majú svoje čaro. Výška postele vy mala byť od 45 až 55 cm. Záleží na vašej výške. Keď si sadnete na okraj postele a spustíte nohy dole, mali by byť v pravom uhle. Pre seniorov sú ale postele pohodlnejšie o niečo vyššia.

Okná spálne

Spálňa by mala byť pokojná a tmavá. Takže okna by nemala viesť napríklad k frekventovanej ceste. Dôležité je aby išla okná dobre zatieniť. Skvelou kombináciou sú žalúzie a závesy. Žalúzie môžu byť skvelým doplnkom, možno si vybrať medzi látkovými, bambusovými či drevenými.