Kľúč k zdravej a krásnej pleti? Zdravá strava, minimum stresu a pravidelné čistenie

Túžite po perfektné pleti, akou sa chváli celebrity na obálkach lifestylových magazínov? Naučte sa pracovať vo Photoshope a budete ju mať tiež. Ale teraz vážne: tvár bez nedokonalostí môžete mať aj vy, gény nehrajú rolu. Dôležitý je vyvážený jedálniček a príkladná starostlivosť, ktorá spočíva predovšetkým v dôkladnom čistení. 

Čo jesť a čomu sa naopak vyhnúť? 

Mnoho ľudí si stále nepripúšťa, že je to práve strava, ktorá zásadne ovplyvňuje psychiku i fyzický vzhľad. V súvislosti s pleťou je veľmi dôležitý pitný režim. Mala by ho tvoriť voda, prípadne čaj. Naopak sa vyhnite sladeným nápojom – nie je žiadne tajomstvo, že rafinovaný cukor, respektíve jeho nadmerná konzumácia patrí k hlavným príčinám akné a ďalších kožných problémov. 

Stav pleti môže negatívne ovplyvniť aj nadmerná konzumácia mastného a príliš koreneného jedla, údeniny a tučné strava. Vhodné nie sú ani solené pokrmy, alkohol a kofeínové nápoje. 

Keď do jedálnička naopak zaradíte potraviny s bohatým obsahom vitamínov C a E, betakaroténu, draslíka, zinku, selénu a omega-3 mastných kyselín. Inými slovami: konzumujte veľa zeleniny a ovocia, vaša pleť vám za to poďakuje oveľa vitálnějším vzhľadom. 

Vyhýbajte sa stresu 

Nestresuje sa len flegmatik – čas od času sa do nepríjemnej situácie dostane takmer každý. Ale ak k nim dochádza až príliš často, takmer určite sa prejaví zhoršenou pleťou. Pokúste sa preto zbytočný stres eliminovať zmenou prístupu. Každý problém sa dá nejakým spôsobom vyriešiť – a ak nie, nemá zmysel si ním lámať hlavu. 

Ak ste však od prírody kôpka nešťastia a rozhodí vás akákoľvek neštandardné situácie, začnite na sebe systematicky pracovať. Riešením môže byť účasť na kurze zvládanie stresu, prípadne návšteva psychológa. 

Udržujte pleť bez nečistôt 

Nečistoty nemajú na vašej tvári čo hľadať. Upchávajú póry a sú príčinou kožných problémov. Ak vám starostlivosť o pleť zaberá až príliš veľa času, a navyše sa vám ju nikdy nepodarí vyčistiť na sto percent, vyskúšajte micelárny vodu. 

Micelárna voda umožňuje čistenie pleti v jedinom kroku – stačí ju aplikovať na bavlnený tampón a použiť. Roztok tvorí voda s obsahom aktívnych látok – micel, ktoré sa skladajú z dvoch pólov. Efektívne rozpúšťa vo vode rozpustné nečistoty a zvyšné dokáže pritiahnuť, takže je ľahko zotrite pomocou tampónu. Micely si poradí s bežnými líčidlami, atmosférickými nečistotami, kožným mazom, potem i vodeodolným make-upom.