Eklektický štýl: ako na neho?

Eklektický štýl je reakciou na striktnosť a dodržiavanie pravidiel, ktoré naopak rád porušuje. Je to jeden z najzaujímavejších dekoratívnych štýlov, ale aj jedným z najťažších. Je ideálnou voľbou pre tých, ktorí sa neboja experimentovať a brať veci s humorom. Zakladá si na kombinovaní odlišných štýlov, predmetov a farieb.

Charakteristické rysy eklektického štýlu

Eklektický štýl nemá pravidlá ani štruktúru. Preto neexistuje žiadny presný sprievodca, podľa ktorého postupovať. Existuje však niekoľko vlastností, ktoré sú mu spoločné:

  • Zmiešané vzory a textúry. Eklektický dekor nie je homogénny – riskujte miešaním vzorov, textúr alebo oboch!
  • Kombinácia starého a nového. Nebojte sa kombinovať staré kusy nábytku s novými – eklektický štýl je v podstate kolážou nábytku. V interiéri sa prelínajú rôzne časové obdobia do jedného kompaktného celku.
  • Veci, ktoré sa k sebe na prvom dojem nehodia.
  • Začlenenie globálnych vplyvov. Pokiaľ radi cestujete, dovezte si napríklad suvenír v podobe starožitnej masky, ktorú umiestnite na stenu.
  • Z jednej steny urobte galériu. Koncept koláže nábytku preneste na steny a vytvorte ukážku umeleckých hnutí, od pop-artu po impresionizmus.

Vyberte hlavný prvok

Môže sa zdať, že v eklektickom štýle miešame všetko dohromady. Aj napriek tomu si treba rozmyslieť, aký hlavný prvok bude miestnosti dominovať, pretože podľa neho budeme vyberať a dopĺňať ostatné vybavenie a dekorácie. Môže ísť o abstraktný obraz či pohovku neštandardných tvarov. Dôležité je uvedomiť si, že kombináciou rôznych štýlov a vybavenia chceme docieliť celok, v ktorom sa budeme cítiť príjemne.

Farby, látky, vzory

Fantázii sa medze nekladú. Kombinujte farby, ktoré sú nečakané, výrazné a nehodiace sa k sebe. Ničoho sa nebojte a farby miešajte na stenách, nábytku aj doplnkoch. Nezabudnite ani na textil či pohovky. Stavte na výrazné vzory.

Jeden celok

Aby interiér nepôsobil chaoticky, je potrebné sa držať týchto odporúčaní: kombinujte nanajvýš tri odlišné štýly a štyri rôzne farby. Interiér je síce kombináciou štýlov, farieb a vybavenia, ale všetko by do seba malo zapadať a na oko pôsobiť prepojene.

Zariaďujte s humorom

Eklektický štýl neberie veci príliš vážne. Preto si ani vy nerobte so zariaďovaním hlavu a dajte priestor kreativite a fantázii. Pokiaľ ste tvoriví, vyrobte si kúsok, ktorý nikto nemá. Ak nájdete v zbernom dvore dopravnú značku, nemohla by sa hodiť do spálne?

Štýl rozhodne nie je vhodný pre každého, ale nájdu sa v ňom svojráznej povahy, umelci a individualisti.