Horolezecká stena: čo vedieť pred prvou návštevou

Horolezecká, čiže umelá stena sa v posledných rokoch na rebríčku popularity pravidelne umiestňuje pomerne vysoko. Favoritom býva vo veľkých mestách. V zime v halách av lete potom vonku. Občas sú horolezecké steny vidieť aj vo väčších parkoch a čo je veľmi priaznivé, že tam je tréning horolezectva úplne zadarmo. Na čo ale umelú stenu využijeme? Buď ako plnohodnotný tréning lezeckých techník vrátane nácviku istenia alebo ako klasický prvok zábavy. Navyše pri lezení sa parádne pretiahneme.

Druhy stien

  • Outdoorové (vonkajšie) steny
  • Indoorové (halové) steny – majú obrovskú výhodu, pretože sa nemusíme obzerať na počasie a môžeme trénovať aj napriek nepriazni počasia alebo pri dlhých zimných večeroch.

Z čoho sú steny vyrobené?

Umelé lezecké steny sa skladá z dosiek či panelov, ktoré sú prichytené na pevnú konštrukciu alebo stenu. Vďaka tejto jednoduchej kompletizácii sa dajú využiť aj ako doplnok detskej izbičky. Dosky sú dostupné v najrôznejších tvaroch a designoch. Samozrejme vyberáme aj podľa náročnosti. Musíme uvážiť, pre koho a kam bude stena prioritne určená. Či teda do detskej izby, do parku alebo haly. Ak chceme mať k dispozícii všetky úrovne obtiažnosti, budeme potrebovať značný priestor.

Vybavenie

Na lezenie na umelej stene je potrebných niekoľko vecí: vhodné športové oblečenie, špeciálna lezecká obuv, magnézium (aby nám nekĺzali ruky), lanovú brzdu a horolezecký úväzok. V horolezeckých centrách je samozrejme možné požičať si horolezecké lano, expresky, lezecký sedák, inak musíme mať vlastné.

Vedomosti

Potrebujeme iba základné znalosti istenia, spúšťania a bezpečného pohybu po jednodĺžkových lezeckých cestách. Pokiaľ nebudeme rešpektovať základné pravidlá, môže dôjsť aj k vážnym úrazom. Na to, aby sme sa toto všetko naučili, prevádzkovatelia umelých stien organizujú kurzy horolezectva alebo školenia.

Horolezectvo na umelej stene je veľmi populárna zábava a vzhľadom na dostatočné množstvo indoorových stien obľúbená predovšetkým v zime a za nepriaznivého počasia. Nie je ani cenovo náročná. Vstup zaobstaráte do stovky!