Dýchate pri cvičení správne?

Dych je tak prirodzený, že sa naň po väčšinu času ani nesústredíte. Deje sa to automaticky a bez nutnosti zvláštnej pozornosti. Pri fyzickej námahe je ale správne načasovanie pre nádych a výdych kľúčové.

Nepodceňovať!

Dýchanie je tak nenápadné, že málokomu napadne sústrediť sa na každý nádych a výdych. Za bežnej prevádzky to nie je až také nutné, ale počas cvičenia môže zlé načasovanie spôsobiť zdravotné komplikácie a bolesti. Nehľadiac na to, že vďaka dýchaniu môžete posilniť svaly, urýchliť progres a pomáhať okysličeniu organizmu, ktoré je pri námahe nevyhnutné.

Bohužiaľ sa väčšina ľudí sústredí iba na výkon, na svaly a sixpack a nikto nerieši kvalitu dýchania a jeho vplyv na pohyb. Nadychujú sa a vydychujú v momentoch, kedy by mali byť v tenzii, vypúšťajú vzduch len v pauzách a inak ho zadržujú. To sú chyby, ktoré sa síce neprejavia hneď, ale z dlhodobého hľadiska môžu veľmi ublížiť. Cvičenie je komplexný proces a dýchanie je jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Jasné nastavenie

Všeobecne sa má za to, že pri zatnutí a zábere vydychujete a pri uvoľnení sa nadýchujete. Zdá sa vám to opačne? Nie. Len to drvivá väčšina ľudí robí zle. Bude to veľká zmena a prinajmenšom zo začiatku sa budete musieť poctivo sústrediť na každé opakovanie a to, či správne dýchate. Pozitívny vplyv na telo, na rast svalov, samotný výkon aj následnú regeneráciu bude znateľný už po pár tréningoch. Lepšie okysličenie organizmu sa podceňuje, ale pri pravidelnej fyzickej aktivite je nevyhnutné.

Krôčik po krôčiku

Zo začiatku to môže byť zložité. Ak je človek zvyknutý na nejaký postup, nemôže ho zmeniť zo dňa na deň. Všetku snahu však treba nasmerovať k tomu, aby ste dýchali správne. Drobné chyby v začiatku ale neriešte a radšej vydýchnite aj mimo času na to určený. Zlé dýchanie je totiž stále o niečo lepšie ako zadržiavanie. Je to skrátka proces, kedy sa musíte dopracovať k výsledku. A je to tak dobre. Aspoň si intenzívnejšie uvedomíte postupnú zmenu.