Aj domáca zelenina môže byť napadnutá. Čím a ako tomu predchádzať?

Každý pestovateľ veľmi dobre vie, že zelenina môže byť napadnutá. Veľmi často ju napádajú rôzni škodcovia, pred ktorými treba zeleninu chrániť. Aby ste sa vyhli prípadným nezhodám so slimákmi alebo s inými škodcami, vždy pri pestovaní voľte odolné odrody zeleniny. Odporúčame nepestovať rovnakú plodinu na jednom mieste po dobu niekoľkých rokov. Vždy miesto obmieňajte napríklad v intervale dvoch rokov. A samozrejme zeleninu neprehnojujte, pretože aj to zeleninu ohrozuje. Aj keď sa budete snažiť škodcom predchádzať vyššie spomínaným fígľami, môže sa stať, že nejaký odolný škodca na zeleninu napriek tomu zaútočí. V tom prípade je dobré vedieť, čo všetko môže paradajky napadnúť a ako s tým bojovať.

Môže sa stať skutočne mnoho nežiaducich vecí, ktoré ovplyvnia odrodu zeleniny. Ak pestujete zeleninu každý rok, určite ste sa s mnohými nepríjemnosťmi stretli, ale možno ste nevedeli, prečo sa to vlastne stalo. Otázkou teda je, čo všetko môže ohroziť plodovú zeleninu?

Paradajky praskajú

Proti praskaniu paradajok bohužiaľ nemôžete nič robiť. Môžete ich len pravidelne zavlažovať, ale ani to často nepomáha. Zelenina potrebuje aj dážď, nielen pravidelnú závlahu. Pokiaľ je obdobie sucha, ako tomu bolo vlani, plody rýchlo rastú a vďaka nedostatku vlahy praskajú. Keď sa popraskaná paradajka vo vašej záhradke objaví, ihneď ju odstráňte a skonzumujte.

Zemiaky napadne pleseň

Pokiaľ je vonku vlhko a teplo, môže sa na zemiaky dostať pleseň, ktorá sa prezýva „pleseň zemiaková“. Pokiaľ sa vyskytne na vašich zemiakoch pleseň, musíte bohužiaľ siahnuť po pesticídoch. Aby ste plesni predchádzali, striedajte územie, na ktorom zemiaky či podobnú zeleninu vysádzate.

Paradajky sú posiate škvrnami

Medzi časté nepríjemnosti sa radí škvrnitosť paradajok. Príčinou je huba Alternaria, ktorá sa šíri zo zemiakov, a to za teplého alebo vlhkého počasia. V tomto prípade nepomôže nič iné, než pesticídy.