Čo najviac poškodzuje naše oblečenie

Nové oblečenie je žiarivo čisté, pevné, a na prvý pohľad skvele vyzerá. Postupom času sa ale začne meniť k horšiemu. V tomto článku sa pozrieme na pár vecí, ktorým je potrebné sa čo najviac vyvarovať, aby vaše oblečenie stále vyzeralo dobre.

Príliš časté pranie

Častiam praním môžete vaše oblečenie poškodiť a zmeniť zhoršiť jeho vzhľad. Je teda potrebné sa vyvarovať prehnanému pranie, a prať ho iba v prípade, ak je to už nevyhnutné. Praním bielizne v práčke dochádza k pomerne náročnému mechanickému namáhaniu materiálov oblečenia. Pranie oblečenie v práčke môžete čas od času vymeniť za pranie bielizne v ruke, čo je väčšinou pre oblečenie šetrnejšie. Praním bielizne v práčke ale zase odstránime i hlbšie špinu, čo sa nám v ruke nemusí podariť.

Nevhodné pranie

Rovnako ako časté pranie môže mať tiež negatívny vplyv na vaše oblečenie nesprávne prania. Spôsob, akým môžeme oblečenie prať najčastejšie rozhoduje použitý materiál a jeho spracovanie. U väčšiny oblečenie nájdete malú ceduľku so symbolmi, ktoré vám povedia, čo si pri praní môžete dovoliť, a čo naopak nesmiete. Niektoré materiály môžu byť citlivé na vysokú teplotu vody, iné na určitý typ pracích prípravkov a iné na náročné mechanické zaobchádzanie v práčke.

Dlhodobá vlhkosť

Pozor si dajte aj na vystavovanie dlhodobé vlhkosti vášho oblečenia. Ak napríklad zmoknete, je potreba vaše oblečenie najskôr dobre vysušiť. Častou chybou býva odkladanie mokrých kúskov oblečenia do špinavej bielizne, kde sa oblečenie nevysuší. V takýchto prípadoch sa môže vyskytnúť nepríjemný zápach oblečenie, dokonca aj vznikania plesní a narušeniu materiálu oblečenie. Mokré oblečenie je teda dobré zavesiť a vystaviť ho slnečným lúčom, prípadne použiť sušičku.

Pozor na mole

Veľkým nepriateľom vášho oblečenia môžu byť tiež mole, ktorí sa môžu nachádzať v šatníkovej skrini. Mole potom môžu poškodiť vaše oblečenie a vytvoriť do nich malé i veľké diery. Proti moliam sa dá brániť rôznymi spôsobmi, ako sú napríklad voňavá mydlá a voňavky proti moliam.