Čiernooká Zuzana: ako na jej pestovanie?

Čiernooká Zuzana patrí k tomu najlepšiemu a najkrajšiemu, čo si môžete doma alebo na záhrade vypestovať. Na prvý pohľad neprehliadnuteľná rastlina, ktorá je špecifická svojim výrazným žltým kvetom a čiernou vnútornou časťou. A práve z toho dôvodu sa jej hovorí „čiernooká“. Len málokto však vie, že sa jedná o rastlinu pochádzajúcu z Afriky. Práve tu rastie ako zelený popínavý kvet.

Letnička, ktorá má úzke listy

Vášniví záhradkári vedia, že aj keď sa v zahraničí pestuje čiernooká Zuzana niekoľko rokov, u nás je to bohužiaľ len letnička. Má úzke listy, čo je typické aj pre vyrastené rastliny. Práve na nich však pekne vynikajú tie kvety, ktoré na prvý pohľad pôsobivo žiaria.

Ak by ste chceli tento typ rastliny pestovať tiež, mali by ste sa siatím začať v máji. Potom vám bude robiť radosť prakticky až do októbra.

Pravidelné prihnojovanie je kľúčom k jej spokojnosti

Ako už bolo spomenuté, čiernooká Zuzana sa pestuje výhradne ako letnička. K jej spokojnému životu však patrí pravidelné prihnojovanie, vďaka čomu sa vám však rastlina dokonale odmení. Navyše jej výhony budú dosahovať až dĺžku dvoch metrov čiže bude na vašej záhrade doslova neprehliadnuteľná.

Len je teda nutné, aby ste rastline našli vyhovujúce stanovište. Zodpovedajúce je také, ktoré je dostatočne slnečné a chránené pred vetrom. Pôda by mala byť priepustná, nezabudnite ju dostatočne zalievať.

Do kvetináča alebo závesného kvetináča

Ak sa pýtate, kde čiernooká Zuzana najviac vynikne, potom v kvetináči alebo závesnom kvetináči. Tu bude môcť popínať, jej podzemky budú visieť voľne a vytvoria tým pádom veľmi krásny a vkusný, farebný vodopád.

Samozrejme ju môžete vysádzať aj do záhonov, najkrajšie sú však prepletené v oporných konštrukciách na stenách alebo v plote. V prípade využitia opory by ste mali dbať na to, aby táto opora mala dostatočne hrubý povrch.