Slnečné okuliare vždy po ruke alebo chráňte svoje oči

Prečo je také dôležité vybrať správne slnečné okuliare a tiež ich ale nosiť?

Veľmi dôležitá otázka. Nielen, že je to skvelý módny doplnok, ktorý môžete zladiť s vlasmi, kabelkou, či obľúbeným topom, ale je to hlavne doplnok, ktorý vám môže zachrániť zrak.

Slnečné okuliare nás majú chrániť pred silným slnečným žiarením. Než si však vyberiete prvé, ktoré vám padnú do oka, je potrebné sa uistiť, že majú správny ochranný faktor. Mnoho týchto šik doplnkov sa vydávajú za kvalitné, ale keď by ste sa cez ne pozerali dámy do slnka, mohli by ste si veľmi ublížiť.

Ďalším dôležitým faktorom pre rozhodnutie je pohodlnosť. Nikdy by vás okuliare nemali nikde tlačiť, škrabať, bolieť či vám nijako zaviazať. Je to paradox, ale správne okuliare sú tie, ktoré občas hľadáte bez toho, aby ste si uvedomili, že ich máte nasadené alebo na hlave vo vlasoch. Áno – to sa občas stane.

  • ak sa presvedčíte, že miera priepustnosti je správna na toľko, že vás nemusí trápiť to, ako veľmi slniečko aktuálne páli – sú to tie pravé
  • rozhodne si okuliare vždy vyskúšajte, než si ich bezmyšlienkovite zakúpite
  • veľa dbajte na feeling, pokiaľ sa v nich necítite, len by vás to rozčuľovalo a nakoniec by ste ich ani nenosili
  • ďalšou dôležitou radou je, že po nasadení, by ste sa nemali dotýkať riasami sklíčok

Lenže ako zistíte tú správnu kategóriu priepustnosti?

Rozlišujú sa takzvanými bodmi od 0 do 4. Čím je číslica vyššia, tým by farba sklíčok mala byť tmavšia – čo zapríčiňuje menšiu priepustnosť a väčšiu ochranu očí pred žiarením.

Existuje nejaká zlatá stredná cesta?

Určite áno. Najčastejšie predávaným číslom je 3ka. Toto kategorické označenie je vhodné ako na pláž pri mori, rybníka alebo rovno na hory.

Parťák na celý život

Je jasné, že človek za život pár okuliarov prestrieda. Buď tie súčasné nevyhovujú, nepristanú alebo ich skrátka človek stratí alebo si rozbije. To sa stáva aj vám dámy že áno?

To vôbec nevadí. Dôležité však je – mať ich stále po ruke. V kabelke, v aute kdekoľvek to len ide. Pretože nikdy neviete, čo sa stane, kde sa naskytnete, či ako sa počasie môže zmeniť. A to najmä teraz cez letné prázdniny. Chvíľu slniečko pečie ako blázon a zrazu zájde za mraky a ochladí sa.

Chráňte svoj zrak.