Čo je to abdominoplastika

Abdominoplastika je plastická operácia, ktorá sa vykonáva, aby sa zmiernil nadmerný tuk a koža v oblasti brucha. Tento zákrok je možné vykonať buď ako samostatný zákrok alebo ako doplnok k iným plastickým operáciám. Abdominoplastika je často odporúčaná pre mužov a ženy, ktorí majú významnú stratu hmotnosti alebo pre tých, ktorí majú po pôrode nadmernú kožu.

Abdominoplastika môže byť vykonávaná v tradičnej anestézii alebo v lokálnej anestézii s sedacou sedaciou. Lekár vykoná malú rez v podpazuší alebo v oblasti bikín a odstráni nadmernú kožu a tuk. Potom sa koža oživí, aby sa docielila dobrá konturácia brucha. V závislosti na stave pacienta a na type operácie lekár môže tiež vykonať rez v pupku.

Potom, čo sa operácia dokončí, sa pacientovi aplikuje obväz, aby sa znížila opuch a podporovala hojenie. Pacienti sa obvykle obliekajú do pohodlného oblečenia a môžu sa vrátiť domov. Pacienti budú musieť nosiť obväz po dobu 1 až 2 týždňov, aby sa znížil opuch a podporil správny tvar brucha. Proces hojenia môže trvať niekoľko týždňov alebo mesiacov.

V niektorých prípadoch môžu pacienti zažiť rôzne vedľajšie účinky, ako je bolesť, opuch, začervenanie a znecitlivenie. U niektorých pacientov môže byť tiež potrebná ďalšia korekčná chirurgia.

Abdominoplastika môže poskytnúť pacientom novú nádej na vylepšenie ich postavy. Pacienti by si mali uvedomiť, že by mali dodržiavať odporúčania lekára o zdravom životnom štýle, aby sa zabránilo návratu kože a tuku.

Pre ktorý typ ľudí je abdominoplastika najvhodnejšia?

Abdominoplastika je najvhodnejšia pre ľudí, ktorí trpia nadmerným približovaním kože a tuku v oblasti brucha, rovnako ako pre tých, ktorí utrpeli veľkú stratu hmotnosti, po pôrode alebo po operácii. Tento typ plastickej chirurgie tiež môže pomôcť ľuďom vyrovnať sa s poškodenou kožou po operáciách, ako je rakovina prsníka alebo tukovej oblasti.

Koľko % žien podstupuje Abdominoplastiku?

Najnovšie dáta nemožno nezávisle overiť, posledná štúdia bola pred skoro 7 rokmi. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa v rokoch 2011 až 2015 v USA vykonávalo asi 2,3 % abdominoplastík u žien.

V roku 2018 bolo v Európe vykonaných asi 40 000 takýchto operácií, čo je asi 1,3 % všetkých estetických operácií. Približne 73 % všetkých pacientov s abdominoplastikou bolo žien. To znamená, že sa približne 29 000 žien v Európe podrobilo abdominoplastike.