Borová voda lieči nielen zápal spojiviek. Proti čomu ešte bojuje?

Zápal spojiviek je problém, ktorý trápi kdekoho. Ľudia z toho dôvodu, že trávia hromadu času za počítačom bohužiaľ trpia na syndróm suchého oka, čo je to ideálne miesto pre zrod práve spomínaného, ​​vysoko infekčného ochorenia. Pokiaľ premýšľate nad tým, že by ste zápal spojiviek liečili inak ako pomocou predpísaných antibiotických kvapiek a mastí, ponúka sa borová voda. A používať ju môžete nielen v prípade ochorenia očí.

Existuje mnoho vecí, ktoré sa používajú od nepamäti a ktoré majú uľaviť od zdravotných problémov. V prípade zápalu spojiviek pomáha napríklad aj obyčajné mlieko, ktoré má tendenciu vytiahnuť z oka všetko škodlivé, čo za zápalom stojí. Borová voda je však tiež ostrieľaným pomocníkom proti ochoreniu očí, ktoré nepatrí k práve bezbolestným chorobám.

Keďže môže zápal spojiviek spôsobiť aj trvalé poškodenie očí, o čo určite nikto nestojí, zakročte nielen návštevou očného lekára, ale aj spomínanou borovicovou vodou, ktorá je v tomto prípade (a nielen teraz) hotovým zázrakom).

Čo je borovicová voda?

Borová voda alebo tiež kyselina boritá. Nemusíte sa ľakať slová „kyselina“, hovoríme o zdraviu prospešnom lieku, ktorý sa po stáročia využíva na liečbu očných infekcií. Hovoríme o anorganickej kyseline, ktorá je vo svojej čistej podobe bielo kryštalická. Veľmi často býva súčasťou vodných roztokov, kde sa chová ako slabá kyselina.

V očnom lekárstve má nezastupiteľnú úlohu a uľavuje nielen od zápalu spojiviek.

Dodržujte zásady správnej aplikácie

Kyselina boritá je neoddeliteľnou súčasťou očných prípravkov, medzi ktoré patria gély, kvapky, očné vody alebo napríklad mastičky využívajúce sa práve pri zápale spojiviek. Nech už sa vám do rúk dostane akýkoľvek produkt, vždy dodržujte zásady správnej aplikácie. Okrem prečítania príbalového letáku je dobré skontrolovať dátum expirácie a uistiť sa tak, že je prípravok vhodný na používanie. V ideálnom prípade si na škatuľku napíšte dátum otvorenia prípravku, aby ste neskôr nepoužívali prípravok minulého charakteru.

Než si aplikujete prípravok do očí, je dôležité, aby ste si starostlivo umyli ruky mydlom. Vyhnete sa tým zaneseniu ďalších baktérií nielen na produkt, ale aj do očí, ktoré už tak trápia zápal spojiviek alebo iné podobné ochorenie.

Pri použití očných kvapiek platí, že sa hlava zakloní a že pohľad smeruje nahor. Obe oči sú otvorené, prstom sa stiahne spodný okraj viečka a do neho sa nakvapká prípravok zhruba z piatich centimetrovej vzdialenosti. Snažíme sa nedotknúť aplikátorom oka, aby nedošlo k prenosu baktérií z oka a tým sa eliminovalo riziko, že si zápal spojiviek privodíme v budúcnosti iba tým, že sa kvapky rozhodneme po nejakej dobe znovu použiť.

Po nakvapkaní do oka oči zatvoríme a necháme kvapku sa pomaly rozprestrieť po celom oku. Pokiaľ si aplikujete v rámci liečby viacero predpísaných kvapiek, medzi jednotlivými „dávkami“ sa vyčkáva aspoň päť minút.

Proti hnilobám, plesniam aj hubám

Aj keď má v očnom lekárstve svoje najväčšie využitie, nie je to jediné využitie kyseliny boritej. Svoje miesto nachádza aj v iných odvetviach, napríklad bojuje proti hnilobám, plesniam aj proti hubám, ktoré sa môžu vyskytnúť v dreve. Inými slovami svoje zázemie našla aj v domácnostiach a celom svete bývania.

Ľudia používajú kyselinu boritú aj v prípade, že ich obťažuje nepríjemný hmyz, ktorý chcú odpudiť. Látka si poradí ako so švábmi, tak s mravcami, ktorí sa v kuchyniach objavujú hlavne počas letných horúcich dní.

Súčasť pyrotechniky

Nesmieme zabudnúť ani na pyrotechniku. Kyselina boritá totiž býva súčasťou aj ohňostrojov alebo dymovníc. Keď sa totiž zmieša s ohňom, dokáže ho sfarbiť do zeleného odtieňa. Preto až budete odstreľovať svadobné, narodeninové alebo novoročné petardy, spomeňte si na tento zaujímavý fakt.