Bolestivá menštruácia. Ako na to, aby sa stala minulosťou

Menštruácia je súčasťou života každej ženy. Veľakrát sa však jedná a pár perných dní v mesiaci, ktoré ženu čiastočne alebo úplne vyradia z bežného fungovania. Čo s tým? Tu sú naše tipy, ako s bolestivou menštruáciou raz a navždy zatočiť.

Menštruácia a bylinky

Pokiaľ už vás nebaví neustále prehĺtať prášky na bolesť, môžete skúsiť zatočiť s bolesťou pomocou byliniek. V lekárni sa predávajú najrôznejšie ženské čaje. Ide väčšinou o zmes bylín, ktorých súčasťou je aj bylina alchemiliek alebo napríklad rebríček.

Určite si tiež môžete kúpiť samotný alchemilkový čaj. Táto bylinka tlmí menštruačné kŕče a dokáže aj upraviť cyklus. Alchemilkový čaj môžete pokojne piť dlhodobo. Slúži ako prevencia najrôznejších gynekologických problémov, porovná vám cyklus či pomôže otehotnieť. Pomôže vám, ak vás trápia cysty alebo myómy. Vhodný je aj po gynekologických operáciách.

Teplo a pokoj

Ak máte tú možnosť, vezmite si home office, zababušte sa do deky a odpočívajte, ako to len ide. Pomôcť vám môžu aj najrôznejšie nahrievacie vankúšiky. Skúsiť môžete teplý kúpeľ alebo horúce obklady.

Prevencia menštruačných ťažkostí

Hoci sa to zdá neuveriteľné, za mnoho ťažkostí môže aj stres. Snažte sa teda pravidelne odpočívať, relaxovať. Nájdite si čas na cvičenie. V ideálnom prípade skúste nájsť kurz hormonálnej jogy vo svojom okolí a tento typ jogy potom pravidelne cvičiť.

Niektorým ženám menštruačné bolesti ustúpia, ak zmení štýl života. Zamyslite sa nad tým, či máte dostatok pohybu, jete zdravo, dostatočne pijete a nekonzumujete príliš veľa cukrov a tukov. Zvýšiť môžete aj príjem vápnika, horčíka a vitamínov B.

Veľmi bolestivá menštruácia

Pokiaľ žiadna z našich rád nezabrala, možno je na čase obrátiť sa na gynekológa. V niektorých prípadoch môže byť bolestivá menštruácia aj príznakom závažnejších problémov. Najčastejšie sa jedná o endometriózu, myómy, maternicové polypy alebo celkovú hormonálnu nerovnováhu organizmu.