Autostany: návod, ako si vybrať ten pravý

Autostan, strešný stan alebo aj stan na strechu auta sú tri názvy pre jedno a to isté. Ide o jeden z najlacnejších spôsobov ubytovania, na ktoré môžete naraziť. Pokiaľ aj vy viete, že by sa vám taký stan hodil, môžete si taký stan zaobstarať. Nejedná sa o príliš vysokú investíciu. Tu je niekoľko tipov, podľa ktorých si vyberiete ten najlepší stan na auto. Ale pozor: nie každý stan sa hodí na každé auto. Sú autá, ktoré nie sú pre stany vôbec vhodné.

Typy strešných stanov

Jednotlivé typy rozlišujeme obvykle na základe toho, pre koľko osôb sú určené, poprípade aj miesto, kde budete stan používať. Asi najznámejším typom je rodinný stan na strechu auta, ktorý sa hodí pre štyri osoby. Pre menšie autá sa ale hodia víkendové strešné stany. Sú ľahké a hodia sa skôr krátkodobo. Stan na strechu auta s pevnou škrupinou sa hodí pre tých najnáročnejších užívateľov. Majú pevnú konštrukciu a poradia si s nepriazňou počasia aj hrbole na cestách.

Podľa konštrukcie

Strešné stany môžete vyberať s pevnou alebo mäkkou škrupinou. Tie s mäkkou škrupinou sú typickejšie. Dajú sa pomerne rýchlo zložiť, z polovice sú podopreté rebríkom a z druhej polovice strešnou konštrukciou. Robia sa pre dve až štyri osoby. Stany na auto s pevnou škrupinou sú odolnejšie, ale ich obstarávacia cena je vyššia. Aj ony sa dajú rýchlo rozložiť, sú vhodné iba pre dve osoby.

Podľa materiálu

Strešné stany sa vyrábajú z niekoľkých rôznych materiálov. Veľmi obľúbený je laminát, ktorý sa používa na hornú aj spodnú časť. Laminátový stan môže mať šikmú aj vodorovnú strechu. Textilné strešné stany majú veľkú úžitkovú plochu, ale horšie sa skladajú. Nie sú veľmi odolné voči dažďu. Ideálnou možnosťou je kombinácia oboch materiálov, teda laminátu aj textilu. Tie totiž obsahujú výhody oboch materiálov. Za tieto výhody si ale, žiaľ, budete musieť priplatiť. Ide o najdrahšiu možnosť, na ktorú môžete na trhu naraziť.